•  
  مقدمه

  ایران یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان انرژی محسوب می‌شود و با دارا بودن 1% جمعیت جهان، حدود 2% از انرژی جهان را مصرف می‌نماید.

  آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده که دولت ایران در سال ۲۰۱۲ بالغ‌بر 28 میلیارد دلار یارانه پرداخت کرده است. میزان یارانه پرداختی از سوی ایران معادل یک‌دهم کل یارانه پرداختی در جهان بوده است.

  ایران بزرگ‌ترین کشور یارانه‌دهنده در جهان برای مصرف سوخت‌های فسیلی است. 40% از یارانه پرداختی توسط دولت ایران در سال 2012 به مصرف فراورده‌های نفتی، 36% به مصرف گاز طبیعی و 21% به مصرف برق اختصاص‌یافته است.

  ایران علاوه بر دارا بودن انرژی‌های فسیلی، کشوری برخوردار از روزهای زیاد آفتابی و نیز زمینه‌های مناسب برای بهره‌برداری از انرژی باد، خورشیدی، امواج دریا، زمین‌گرمایی برای تولید انرژی‌های جدید می‌باشد به‌ویژه اینکه چابهار قابلیت بهره‌گیری از انرژی امواج دریا و انرژی خورشیدی را داراست، به این پتانسیل بزرگ بایستی سوخت‌های زیستی (Biofuel) را هم اضافه کرد که با توسعه تولید جلبک قابل‌اجرا می‌باشد.

  برق و سوخت تولیدی در منطقه آزاد چابهار قابلیت اخذ تضمین خرید دولتی به‌منظور مصرف در ایران و صادرات انرژی به خارج از کشور را دارا می‌باشد که فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌آورد. هم‌اکنون منطقه آزاد چابهار مجوزهایی را برای ایجاد واحدهای کوچک برق خورشیدی و نیز توسعه سوخت زیستی فراهم کرده است.

  منطقه آزاد چابهار 730 هکتار زمین را برای ایجاد یک شهرک انرژی‌های نو تخصیص داده است و این شهرک به سرمایه‌گذاران بین‌المللی و یا مشترک ایرانی – خارجی واگذار خواهد شد.

   

 •  
  بخش
  زیرساخت‌ها و ساخت‌وساز

   

 •  
  مساحت سایت تخصیص یافته
  حدود 730 هکتار

   

 •  
  واحد مسئول
  معاونت امور زیربنایی و معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری

   

 •  
  شرح پروژه و توجیه / اهداف

  این پروژه برای تولید انرژی از منابع تجدید پذیر است. در حال حاضر تولید انرژی به سوخت‌های فسیلی وابسته است. این پروژه شاخصی در راستای کاهش گازهای گلخانه‌ای و درنتیجه حفظ محیط‌زیست می‌باشد. موقعیت جغرافیایی چابهار ازلحاظ نزدیکی به خط استوا و دارا بودن 360 روز آفتابی فرصت منحصربه‌فردی به‌منظور احداث صنایع خورشیدی ایجاد کرده است. این پروژه برای 400 مگاوات بر ساعت انرژی خورشیدی در نظر گرفته‌شده است. این پروژه برای تولید 5 میلیون مگاوات بر ساعت انرژی خورشیدی در نظر گرفته‌شده است.
  دو پروژه ثبت‌شده با ظرفیت 20 مگاوات بر ساعت وجود دارد و مازاد نیاز در منطقه آزاد از طریق سرمایه‌گذاری جدید تأمین خواهد شد. خریدار اصلی برق تولیدشده سازمان انرژی‌های تجدید پذیر ایران خواهد بود.

   

 •  
  حجم سرمایه گذاری
  هزینه تقریبی: 192 میلیون دلار

   

 •  
  روش سرمایه گذاری

  الف: سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و داخلی.
  ب: مشارکت با بخش خصوصی به روش واگذاری زمین‌بر اساس اجاره بلندمدت یا مشارکت در سرمایه‌گذاری که در آن زمین و مجوزهای لازم به‌عنوان آورده سازمان منطقه آزاد منظور می‌گردد.

   

 •  
  نحوه شروع پروژه
  شروع پروژه پس از ارائه پیشنهاد به همراه طرح تفصیلی به سازمان منطقه آزاد چابهار و اخذ تأییدیه امکان‌پذیر می‌باشد.

   

 •  
  اسناد و مدارک مورد نیاز پروژه

  از سرمایه‌گذاران بالقوه یا توسعه‌دهندگان دعوت به عمل می‌آید تا با سرمایه‌گذاری و تأسیس شرکت، پروژه موردنظر را در منطقه آزاد اجرا نمایند. این‌گونه شرکت‌ها مشمول مشوق‌های قانونی در مناطق آزاد خواهند بود.

   

 •  
  امتیازات قابل ارائه

  الف: معافیت‌های مالیاتی به مدت 20 سال
  ب: معافیت در عوارض ورودی ماشین‌آلات و مواد اولیه
  ج: برق تولیدی مطابق با قوانین سازمان انرژی‌های تجدید پذیر قابل‌خرید توسط دولت می‌باشد.
  د: استفاده از دیگر مشوق‌های قانونی مناطق آزاد.

   

 •  
  توضیحات تکمیلی

  - جهت تأمین انرژی پایدار موردنیاز صنعت (در طول شبانه‌روز) ضرورت ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی نیز با ظرفیت 1000 مگاوات در طرحی جداگانه توجیه‌پذیر است که بر اساس برآورد به‌عمل‌آمده سرمایه‌گذاری موردنیاز در این پروژه بالغ‌بر 200 میلیون یورو می‌باشد.
  - این پروژه قابل‌تبدیل به قراردادهای EPCF یا Turnkey می‌باشد.
  - مبالغ فوق‌الذکر صرفاً جهت انجام عملیات آماده‌سازی می‌باشد که در زمان اجرایی شدن پروژه به‌روزرسانی می‌شود و سرمایه‌گذاری موردنیاز اجرای هر واحد طراحی‌شده اختصاصی، مستقل بوده و به مبلغ فوق اضافه می‌گردد.

   

 •  
  تماس

  آدرس :
  تهران، خیابان خالد اسلامبولی، نبش خیابان 29، پلاک 19، طبقه همکف
  چابهار، سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار، کد پستی 9971758711

  تلفن :
  دفتر معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری: 35312247-054
  دفتر مدیریت بازرگانی تهران 15-88776313-021 فاکس: 88776318-021
  همراه مدیریت بازرگانی: 09151450395
  همراه مدیریت تسهیل تولید و گسترش فناوری‌های پیشرفته: 09151451411
  دفتر مدیریت تسهیل تولید و گسترش فناوری‌های پیشرفته: 35312291-054
  دفتر مدیریت تجهیز و گسترش بازار سرمایه: 35312296-054
  فاکس: 35312255-54-98+
  سایت اینترنتی: www.cfzo.ir
  ایمیل: cfz_industrialpark@cfzo.ir

   جهت دریافت فایل مربوط به این شهرک اینجا را کلیک نمایید