جدیرترین اخبار :
  • آزمون جامع دوره‌های گردشگری جمعه در چابهار برگزار می‌شود
  • دبیرستان دانا و توانا حائز سه رتبه برتر کنکور ۱۴۰۰ در چابهار شد
  • میراث منطقه آزاد چابهار برای ورزشکاران
  • آزمون نظام مهندسی در دانشگاه بین‌المللی چابهار برگزار می‌شود
  • فعالیت آموزشی دبیرستان دانا و توانای چابهار آغاز شد
آخرین وضعیت چابهار از زبان وزیر راه

هندی‌ها، یک ماه دیگر می‌آیند

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/06/18 | تعداد بازید :1406
چند ماه پس از آغاز فرایند نهایی آغاز به کار هندی‌ها در چابهار، حالا وزیر راه و شهرسازی خبر از آن داده که شرکت هندی ظرف یک ماه آینده کار خود را در این بندر ایرانی آغاز خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از ایسنا، پس از اجرایی شدن برجام، وزارت راه و شهرسازی توانست تعدادی از طرح‌ها و برنامه‌های کلان خود را که برای سال‌های نسبتا طولانی مسکوت باقی مانده بود، به مرحله اجرا برساند و در این مسیر تعیین سرنوشت بندر چابهار یکی از اصلی‌ترین برنامه‌ها بود.

هند که از سال‌ها قبل با توجه به موقعیت مهم چابهار اعلام آمادگی کرده بود که در این بندر ایرانی حضور پیدا کرده و سرمایه‌گذاری های لازم را انجام دهد این بار قراردادی را نهایی کرد که در چارچوب آن یک سرمایه‌گذاری مستقیم و یک خط اعتباری اقتصادی برای توسعه بندر چابهار در نظر گرفته شود.

با ورود تجهیزات مورد نیاز چابهار که از سوی شرکت‌های اروپایی ساخته شده بود، شرکت هندی وارد فرایند نهایی آغاز به کار خود در چابهار شد و پس از چند ماه گمانه زنی و البته تاخیرهای به وجود آمده در جریان مراحل اداری کار، حالا وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده که هندی‌ها یک ماه دیگر به چابهار می‌آیند.

بر اساس اعلام آخوندی، ایران آماده‌است تا اداره بندر چابهار را در قالب یک موافقتنامه موقت که قبلا با یک بندر هندی برای مدت یک سال و نیم داشته، به شرکت هندی واگذار کند.

یکی از اصلی ترین ابهام‌هایی که در رابطه با نهایی شدن حضور هندی‌ها در چابهار مطرح شده بود، بحث مبادلات بانکی میان دو طرف بود. این مسئله نیز طبق اظهارات آخوندی بر طرف شده است.

وزیر راه ایران گفته ما در همکاری با هند قبلا یک گام رو به جلو برداشته‌ایم. ما باید یک کانال بانکی برای هند ایجاد کنیم که قبلا این کار را انجام داده ایم و خوشبختانه طرف هندی نیز به صورت رسمی این مسئله را پذیرفته است. هند نیز یک کانال بانکی ایجاد کرده که به تایید بانک مرکزی ایران رسیده است.

با اجرایی شدن این مقدمات هند رسما فعالیت خود در چابهار را کلید خواهد زد تا این بندر ایرانی بتواند حرکت خود برای تبدیل شدن به هاب دریایی منطقه را پیگیری کند. فاز نخست توسعه بندر چابهار سال گذشته با حضور رییس جمهور به بهره برداری رسید و این بندر در سال های پیشرو چند فاز دیگر توسعه را نیز پشت سر خواهد گذاشت.

چین از سال ها پیش سرمایه گذاری قابل توجهی را در بندر گوادر پاکستان به مرحله اجرا رسانده و هند به دنبال آن است که با محوریت چابهار جای پای خود در اقتصاد منطقه را محکم کند. سازمان بنادر از چند ماه قبل در جریان سیاست ها جدید تشویقی، برای سرمایه گذاران و شرکت هایی که در چابهار فعالیت می کنند، تسهیلات گسترده تر در نظر گرفت.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل