جدیرترین اخبار :
  • ورود لوازم خانگی کره ای به کلیه مناطق آزاد ممنوع است
  • بزرگراه چابهار کنارک طی چهار قطعه در حال احداث است
  • برگزاری دوره های آموزشی در مدرسه عالی و صنایع خلاق مکران منطقه آزاد چابهار
  • گام‌های هند برای عملیاتی شدن بندر چابهار
  • برگزاری دوره های آموزشی کارگاههای کوچک ، تحولات بزرگ در چابهار
مشاور رئیس جمهور افغانستان بیان کرد:

چابهار نقطه اتصال افغانستان به آبهای آزاد

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/06/13 | تعداد بازید :1523
مشاور رئیس جمهور افغانستان در سفر خود به چابهار گفت: منطقه آزاد چابهار نقطه اتصال افغانستان به آبهای آزاد است .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از ایسنا، داوود سلطان زوی افزود: چابهار برای افغانستان و کشورهای منطقه از نظر تجارت ، ترانزیت، صادرات و واردات یک مکان حیاتی است.

مشاور رئیس جمهور افغانستان با بیان اینکه افغانستان برای توسعه بازارهای اقتصادی خود نیاز به استفاده از تجارب ایران در این زمینه دارد، افزود: هدف از سفر به چابهار را بازدید از کارگاه های تولیدی و پتروشیمی برای کسب تجربه عنوان کرد .

وی گفت: ایران و افغانستان از مشترکات فرهنگی بسیاری برخودار هستند. هدف از این سفر آشنایی با ظرفیت ها و توانمندی های مناطق آزاد چابهار است. هم چنین شرایط برای حضور سرمایه گذاران افغانستانی در ایران نیز بررسی شود.

داود سلطان زوی ادامه داد: دولت افغانستان به دنبال افزایش روابط تجاری و اقتصادی با ایران است. ما به دنبال ایجاد منطقه آزاد تجاری در افغانستان هستیم و امیدواریم در این راه مناطق آزاد ایران تجربیات خود را در اختیار ما قرار دهند. معتقدیم ایجاد این منطقه آزاد در افغانستان آغاز یک فصل جدید مشترک همکاری ها میان ایران و افغانستان است.

وی اظهار کرد: افغانستان ظرفیت های بیشمار سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن در اختیار دارد که برای استفاده هرچه بهتر از آن نیازمند کسب تجارب ارزنده ایران در این حوزه ها هستیم.

وی همچنین درباره موضوع حق آبه شمال سیستان و بلوچستان گفت: افغانستان بر اساس قوانین بین المللی و قرارداد حق آبه به تعهدات خود در این باره عمل می کند و طرفین قرارداد نباید از پدیده های طبیعی موضوع سیاسی بسازند.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل