جدیرترین اخبار :
  • ورود لوازم خانگی کره ای به کلیه مناطق آزاد ممنوع است
  • بزرگراه چابهار کنارک طی چهار قطعه در حال احداث است
  • برگزاری دوره های آموزشی در مدرسه عالی و صنایع خلاق مکران منطقه آزاد چابهار
  • گام‌های هند برای عملیاتی شدن بندر چابهار
  • برگزاری دوره های آموزشی کارگاههای کوچک ، تحولات بزرگ در چابهار
هوشنگ جاوید:

حماسه‌ها در ایران آیینی، ملی و بومی هستند

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/06/12 | تعداد بازید :1372
هوشنگ جاوید، پژوهشگر ارشد موسیقی نواحی ایران در انتقاد به ادعای اینکه موسیقی حماسی وجود ندارد، گفت: حماسه‌ها در ایران آیینی، ملی و بومی هستند.چگونه ادعا می‌شود که موسیقی حماسی وجود ندارد!؟ این داستان‌ها از کجا خلق می‌شود!؟

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار، هوشنگ جاوید، پژوهشگر ارشد موسیقی نواحی ایران در دومین شب برگزاری جشنواره ملی موسیقی حماسی ملاکمالان گفت: در شرایط تهاجم فرهنگی به مناطق و نواحی مختلف ایران، برگزاری چنین مراسمی بنیاد درستی برای پاسداشت موسیقی نواحی خواهد بود.

در جریان برگزاری جشنواره ملی موسیقی حماسی ملاکمالان، هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی ایران با تاکید بر اینکه برگزاری چنین مراسمی کار بزرگی است، گفت: خوشحالم که بعد از مدت‌ها در زمینه موسیقی حماسی حرکتی انجام شد. پیش از این نیز از سوی بخش خصوصی برای بزرگداشت عثمان محمد پرست حرکتی مشابه انجام شده بود اما این برنامه با این حجم از حضور اقوام مختلف بسیار روح افزا است.

او ادامه داد: در زمینه ادبیات و زبان فارسی همواره برای بزرگانی چون حافظ و سعدی بزرگداشت و مراسم گرفته می‌شود اما این دست مراسم و آیین‌ها برای بزرگان موسیقی بسیار کم در نظر گرفته شده است.

جاوید با اشاره به اینکه در شرایط تهاجم فرهنگی به مناطق و نواحی مختلف ایران، برگزاری چنین مراسمی بنیاد درستی برای پاسداشت موسیقی نواحی خواهد بود، افزود: آرش اوستا، دبیر علمی جشنواره در این حوزه موفق عمل کرده است. زمانی که جوانان کاری می‌کنند باید از آنان حمایت کرد.

این پژوهشگر ارشد موسیقی نواحی ایران در انتقاد به ادعای اینکه موسیقی حماسی وجود ندارد، یادآور شد: حماسه‌ها در ایران آیینی، ملی و بومی هستند.چگونه ادعا می‌شود که موسیقی حماسی وجود ندارد!؟ این داستان‌ها از کجا خلق می‌شود!؟

او در ادامه انتقاد به بی‌توجهی نسبت به موسیقی حماسی ایران، افزود: به عنوان مثال اسطوره‌ای مانند مانند حمل جیند در بلوچستان را چند نفر می‌شناسند و بر همین اساس نوازندگان و موسیق‌دانان نواحی ایران را چند هزار نفر شناخته و با آن‌ها آشنایند!؟

جاوید در پایان با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری این جشنواره در سطح منطقه‌ای، گفت: امثال استاد اسحاق بلوچ نصب چه اندازه تلاش کردند تا راوی حماسی باشند!؟ ایشان سالها تمرکز کرده و کار کرده است و باید این دست تلاش‌ها را دید و قدردان بود.

دومین شب از جشنواره ملی موسیقی حماسی ملاکمالان با اجرایی از گروه‌های بختیاری، کردی و گیلکی پایان یافت.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل