جدیرترین اخبار :
  • ورود لوازم خانگی کره ای به کلیه مناطق آزاد ممنوع است
  • بزرگراه چابهار کنارک طی چهار قطعه در حال احداث است
  • برگزاری دوره های آموزشی در مدرسه عالی و صنایع خلاق مکران منطقه آزاد چابهار
  • گام‌های هند برای عملیاتی شدن بندر چابهار
  • برگزاری دوره های آموزشی کارگاههای کوچک ، تحولات بزرگ در چابهار
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار:

موسیقی بلوچستان یکی از میراث بانان اصالت ایرانی است‌

گردشگری | تاریخ خبر : 97/06/12 | تعداد بازید :1424
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: آواها و نواهای گوشه گوشه این سرزمین از اصالت مردمانش حکایت دارد و موسیقی بلوچستان با غنای تاریخی خود یکی از میراث ‌بانان اصالت ایرانی است‌.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از ایرنا، عبدالرحیم کردی یکشنبه شب در اختتامیه نخستین جشنواره ملی موسیقی حماسی 'کمالان' در سالن همایش های بین المللی منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: منطقه کهن و تاریخی بلوچستان میراث بان خوبی برای حفظ ریشه های کشور است و بلوچستان همیشه پاسدار خاک، فرهنگ، زندگی و تاریخ ایران بوده است.
وی با بیان اینکه برای پایداری این جشنواره موسیقی باید به ریشه و اصالت ها مراجعه کنیم، خاطرنشان کرد: بهترین شخص در موسیقی حماسی بلوچستان کمالان هوت است واین جشنواره به همین خاطر با نام این بزرگوار مزین شده است.
رئیس هیات مدیره منطقه آزاد چابهار ادامه داد: کمالان برند خوبی در حماسه سرایی ایران است و این چهره برای همیشه در تاریخ ماندگار خواهد بود.
دکتر کردی تصریح کرد: کمالان چهره ای بنام و شناخته شده در موسیقی حماسی بلوچستان و ایران است و منطقه آزاد چابهار برای بزرگداشت و سپاسگزاری از این چهره ماندگار بزودی یکی از محلات مسکونی این منطقه را به نام کوی کمالان نامگذاری می کند.
وی گفت: راه اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره موسیقی حماسی بلوچی و اختصاص نخستین کرسی موسیقی در موسسه عالی هنر منطقه آزاد چابهار از دیگر برنامه های برای پاسداشت مقام کمالان هوت است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار بیان کرد: نخستین سال جشنواره ملی موسیقی حماسی بلوچی با حداقل ها برگزار شده است و تلاش ما در سالهای آینده برنامه ریزی بهتر برای برگزاری این جشنواره است.
کردی این اقدامات را در راستای مسئولیت اجتماعی منطقه آزاد چابهار عنوان کرد و گفت: این جشنواره موسیقی حماسی در زادروز کمالان هوت(9 شهریور) با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان برنامه ریزی شده است که هر سال در این روز برگزار خواهد شد.
به گزارش ایرنا، 6 گروه موسیقی ملی از 6 جغرافیای اقوام مختلف ایرانی در نخستین جشنواره ملی موسیقی حماسی بلوچی با عنوان« کمالان هوت» از 9 شهریور به مدت سه روز در سالن همایش های بین المللی منطقه آزاد چابهار به هنر نمایی و حماسه سرایی پرداختند که امشب/یکشنبه/ مراسم اختتامیه آن برگزار شد.
جشنواره ملی موسیقی حماسی بلوچی توسط منطقه آزاد چابهار و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان برگزار شده است.
کمال خان هوت معروف به ملا کمالان یکی از اسطوره های موسیقی حماسی سیستان و بلوچستان در 9 شهریور ماه سال 1320 در روستای لاتیدان از توابع شهرستان چابهار در یک خانواده کشاورز به دنیا آمد و از ایام نوجوانی به موسیقی و شعر علاقه و گرایش داشت.
کمالان یکی از خوانندگان موسیقی مقامی بلوچی و از نوازندگان تنبورک در سیستان و بلوچستان است که در زندگی هنری اش با خوانندگان، نوازندگان و شاعران مختلفی همکاری داشت.
وی سحرگاه روز اول اسفند سال 1388 خورشیدی در سن 68 سالگی دارفانی را وادع گفت.
نخستین جشنواره ملی موسیقی حماسی کمالان در بزرگداشت مقام این هنرمند سیستان و بلوچستانی نهم شهریور همزمان با روز تولد وی افتتاح و به مدت سه روز در چابهار برگزار شد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل