جدیرترین اخبار :
  • برگزاری دوره های آموزشی در مدرسه عالی و صنایع خلاق مکران منطقه آزاد چابهار
  • گام‌های هند برای عملیاتی شدن بندر چابهار
  • برگزاری دوره های آموزشی کارگاههای کوچک ، تحولات بزرگ در چابهار
  • گام‌های اجرایی در منطقه آزاد سیستان، تحقق وعده‌ای دیگر از رییس جمهوری
  • مبادلات تجاری با کشورهای افغانستان و پاکستان افزایش می یابد

آغاز نخستین جشنواره ملی موسیقی حماسی ایران

گردشگری | تاریخ خبر : 97/06/10 | تعداد بازید :1556
افتتاحیه نخستین جشنواره ملی موسیقی حماسی ایران با حضور پژوهشگران ملی موسیقی نواحی ایران از ۶ اقلیم کشور در منطقه آزاد چابهار آغاز شد و تا ۱۱ شهریورماه ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ میرجلال‌الدین کزازی زبان شناس و استاد زبان فارسی در آیین افتتاحیه اولین جشنواره ملی موسیقی حماسی کمالان گفت: این نخستین بار است که به چابهار می‌آیم و هرگز نمی‌دانستم، سرزمینی این‌گونه به‌شادی و اصالت در ایران وجود دارد. سرزمین‌های زیادی‌ را در ایران دیده‌ام اما با آواز بلند می‌گویم که چابهار بی‌همتاست.

وی در عین حال به تحسین زبان بلوچی برخاست و افزود: از شما می‌خواهم که با فرزندان خود به زبان بلوچی صحبت کنید و اجازه ندهید این زبان به فراموشی سپرده شود. دیرینگی زبان بلوچی بی‌همتاست و یکی‌از ناب‌ترین زبان‌های قوم‌های ایران است.

کزازی تصریح کرد: زبان هند و موسیقی بلوچی باید با چنگ و دندان پاس داشته شود؛ اگر واژه‌ای از زبان و گویش بلوچ بمیرد مرگ ایرانی است.

این پژوهشگر ارشد موسیقی نواحی ایران بابیان اینکه ملا کمالان هوت از چهره‌های نامدار ایرانی در عرصه موسیقی نواحی است، گفت: بسیار مفتخرم که در جشنواره‌ای حضور پیدا می‌کنم که به‌نام موسیقی حماسی ایران و هنرمند به‌نام آن استاد کمالان هوت نام‌گذاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: گرامی داشتن یاد و نام استاد کمالان هوت وظیفه تمام هنردوستان بلوچ است و امیدواریم جشنواره ملی موسیقی حماسی کمالان به‌صورت مستمر در سال‌های آینده ادامه پیدا کند.

افتتاحیه نخستین جشنواره ملی موسیقی حماسی ایران، کمالان، به مناسبت زادروز تولد اسطوره موسیقی حماسی ایران و بلوچستان استاد کمالان هوت، با حضور پژوهشگران ملی موسیقی نواحی ایران هم‌چون استاد هوشنگ جاوید، آرش اوستا، میرجلال‌الدین کزازی، احمد صدری، محمدرضا درویشی و علی اکبر شکارچی و حماسی‌سرایان و حماسی‎نوازان از 6 اقلیم کشور شب گذشته در منطقه آزاد چابهار آغاز شد و تا 11 شهریورماه ادامه دارد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل