جدیرترین اخبار :
  • بازگشت اقتدار به مناطق آزاد با دستور ریاست محترم جمهور
  • جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی از اهداف ما است
  • عضو جدید هیات‌مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار منصوب شد
  • قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد اصلاح شود
  • پیشنهاد ایران برای استقرار دفتر تجاری بخش خصوصی هند در چابهار

انتقال دانش و تکنولوژی، راهبرد اصلی منطقه آزاد چابهار

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/06/03 | تعداد بازید :2193
در تفاهم‌نامه‌ای که با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی میان دانشگاه صنعتی شریف و سازمان منطقه آزاد چابهار به امضا رسید مقرر شد دفتر مطالعات توسعه چابهار در دانشگاه صنعتی شریف راه‌اندازی شود.

به گزارش روابط و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از فرینا مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز در این مراسم گفت: از مأموریت‌های اصلی مناطق آزاد به‌صورت عام و در منطقه آزاد چابهار به‌صورت خاص بحث انتقال دانش و تکنولوژی است.
عبدالرحیم کردی افزود: ارتباط با سرمایه‌گذاران خارجی و جذب سرمایه دانش و تکنولوژی خارجی نیازمند سطح مشخصی از دانش و فهم و توان و تخصص نیروهای داخلی است که بتوانند برای جذب سرمایه‌گذار و درنهایت ادغام دانش و تکنولوژی در اقتصاد داخلی ارتباط برقرار کند صورت گیرد.
کردی توجه به انتقال دانش و تکنولوژی را مهم دانست و افزود: اگرچه در سال‌های گذشته در عرصه تغییر سیاست از تجارت به تولید، مناطق آزاد اقدامات مهم و اساسی انجام دادند. اما آنچه امروز ضرورت دارد و باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد و اقدامات بنیادین انجام شود تقویت توان تخصصی و نیروی انسانی قابل و بنگاه‌های قوی برای مواجه با بنگاه‌ها و شرکت‌های دارای دانش و تخصص خارجی است که بتوانند در مناطق کارهای مشترکی انجام دهند.
وی ادامه داد: با امضای این تفاهم‌نامه‌ها می‌توانیم آنچه را که به‌عنوان پیوند اقتصاد داخل و خارج مدنظر است، از طریق مناطق آزاد محیا کنیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تمرکز بر انتقال دانش و تکنولوژی را از راهبردهای اصلی منطقه آزاد چابهار در دو دوره گذشته عنوان کرد و گفت: یکی از راهبردهای اصلی سازمان منطقه آزاد چابهار در دو دوره گذشته تمرکز بر انتقال دانش و تکنولوژی بوده است. در دو سال گذشته مرکز رشد را در چابهار راه‌اندازی کردیم و تفاهم‌نامه ایجاد پارک علم و فناوری را با وزارت علوم نهایی کردیم. امسال هم با همکاری استانداری سیستان و بلوچستان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در چابهار به توافق رسیدیم.
کردی افزود: یکی از الزامات و ضرورت‌های دستیابی به این اهداف پشتوانه حمایت و حضور تجربه و دانش ملی و بین‌المللی است و باید آن را به‌درستی استقرار دهیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: دانشگاه صنعتی شریف سرآمد مباحث علمی و تخصصی در کشور مجموعه‌ای بود که ظرف ماه‌های گذشته مذاکرات مفصلی را با این مجموعه داشتیم. در حوزه برنامه‌ریزی برای توسعه منطقه به‌صورت عام سواحل مکران و چابهار مذاکراتی انجام شد و توافقاتی داشتیم برای این که در نظام برنامه‌ریزی و ساختار اجرایی به ما کمک کنند.
کردی افزود: با طرح موضوع منطقه ویژه علم و فناوری و مباحث مربوط به توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها که تجربیات موفقی در این دانشگاه وجود دارد توافق شد تا در یک قالب مشخص از ظرفیت و توان دانشگاه صنعتی شریف برای توسعه این منطقه مهم و استراتژیک استفاده کنیم.
وی گفت: به‌هرحال توجهاتی که به منطقه چابهار به‌صورت خاص و سواحل مکران و عنایت ویژه مقام معظم رهبری (مدظله) صورت گرفته است نیازمند توان، تجربه، دانش و تخصص قوی و ملی است که بتواند این مجموعه را ساختارمند و نظام‌مند، ساماندهی و برنامه‌ریزی کند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در پایان افزود: امیدواریم این قالب همکاری که در ذیل یک شورای راهبری که در این توافق‌نامه تعریف‌شده، فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را اجرایی کند و بتواند جهت‌دهی مناسبی در مأموریت و مسئولیتی که مناطق آزاد دارند ایجاد کنند و سرعت پیشرفت و توسعه‌ای را که در منطقه در حال اتفاق است را با این دانش و تجربه و مدیریت همگام و همسو نمایند.
گفتنی است؛ این تفاهم‌نامه با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فی‌مابین عبدالرحیم کردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار و محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف و معاونین دبیرخانه شورایعالی به امضاء رسید.
سازمان منطقه آزاد چابهار و دانشگاه صنعتی شریف برای برنامه‌ریزی توسعه اقتصادی، راه‌اندازی منطقه ویژه علم و فناوری، انسجام و تقویت هسته‌های فناور، ایجاد کریدور انتقال فناوری در منطقه، و تحقق مأموریت‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه بین‌المللی چابهار، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. سیاست‌گذاری مفاد موردتفاهم توسط شورای راهبری و نظارت، و اجرای مصوبات شورا توسط کمیته اجرایی با شروع سال تحصیلی جدید محقق خواهد شد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل