جدیرترین اخبار :
  • همکاری‌های منطقه آزاد چابهار و کشور برزیل تقویت می‌شود
  • کریدور شمال - جنوب عامل مهمی در مسیر توسعه و شکوفایی کشورهاست
  • تاکید ایران، هند و ارمنستان بر استفاده موثر از بندر چابهار
  • انعقاد قرارداد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی چابهار با یکی از برندهای معتبر کشور
  • حضور منطقه آزاد چابهار در رویداد نمایشگاهی اوراسیا

ذات مناطق آزاد کمک به رشد اقتصادی ملی است

اقتصادی | تاریخ خبر : 2/08/28 | تعداد بازید :123
مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: واقعیت این است که ذات تمامی مناطق آزاد به خصوص مناطقی که ماموریت تجاری و صنعتی برای آنها لحاظ شده؛ توسعه و کمک به رشد اقتصاد ملی کشور است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از پایگاه خبری «اقتصاد ملت» ؛ امیر مقدم مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری در این منطقه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت: ذات مناطق آزاد به خصوص مناطقی که ماموریت تجاری و صنعتی برای آنها لحاظ شده؛ توسعه و کمک به رشد اقتصاد ملی کشور است.

وی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد خانه سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود و آن را به عنوان «بهشت سرمایه‌گذاری» نام نهادیم، خاطرنشان کرد: ما در منطقه آزاد چابهار نیز همچون تمامی مناطق آزاد برای جذب سرمایه‌گذاران برنامه‌های متعددی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم که یکی از برنامه‌های عملیاتی ما برای جذب سرمایه‌گذاران حضور پررنگ و موثر در نمایشگاه‌های موفقی همچون رویداد کیش‌اینوکس 2023 است.

وی در ادامه گفت: یکی دیگر از راه‌ها به غیر از حضور در نمایشگاه‌ها برای اینکه میزان علاقه‌مندی و سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار را جلب کنیم؛ تسهیل قدرت مذاکره، قدرت انتخاب و آسان کردن شرایط انتخاب موقعیت‌ها و بسته‌های مناسب سرمایه‌گذاری است.

مقدم گفت: امروز منطقه آزاد چابهار با بیش از 100 بسته سرمایه‌گذاری با بیش از 58 هزار میلیارد تومان ارزش سرمایه‌گذاری در این دوره از نمایشگاه کیش‌اینوکس شرکت کرد. در واقع سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندن از این طریق با مزیت‌ها و مشوق‌های ما در نمایشگاه‌های سنوات گذشته آشنا شدند؛ بنابراین تلاش می‌کنیم میزان انعقاد تفاهمنامه‌ها و قراردادهای سرمایه‌گذاری در این منطقه را افزایش دهیم.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار موضوع مهم دیگری که در جذب سرمایه‌گذاری کمک می‌کند و نقش موثری دارد را تلاش برای تقویت زیرساخت‌های منطقه عنوان کرد و گفت: تقریبا از پاییز سال گذشته خطوط کشتیرانی منظم دریایی اقیانوس‌پیما را برای حمل بارهای کانتینری آغاز کردیم که تاکنون بیش از 30 هزار 3U کانتینرهای بار را از کشور مبداء به اسلکه‌های شهید بهشتی و شهید کلانتری حمل کردیم.

وی با تاکید بر اینکه هدف‌گذاری‌های خود را ارتقاء دادیم و حتما شاهد رشدهای خوبی در این خصوص خواهیم بود، گفت: در همین راستا با کمک شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند از جمله شرکت کشتیرانی‌جمهوری‌اسلامی‌ایران و سایر ذینفعان فعال؛ حوزه کشتیرانی را ارتقاء خواهیم داد.

وی همچنین تصریح کرد: گام مهم و اساسی در این خصوص این است که باید تلاش کنیم زیرساخت‌ها را تقویت کنیم.

ضمن‌آنکه باید کریدور شمال به جنوب از مبداء جابهار که می‌تواند منفعت ملی برای کشور به همراه داشته باشد را توسعه دهیم و تقویت کنیم. مقدم با اشاره به اینکه برای رسیدن به این هدف 8 هزار میلیارد تومان پروژه‌های عمرانی و زیربنایی طراحی کرده‌ایم، گفت: در حال حاضر این پروژه‌ها در قالب 17 قرارداد در حال اجرا است.

در همین راستا سازمان خود را مکلف می‌کند که از محل درآمدهای خود برای توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد پس‌کرانه‌ها در چارچوب قراردادها با سرعت حرکت و نیازهای سرمایه‌گذاران را برطرف کند. مقدم چشم‌انداز منطقه آزاد چابهار را چنین ارزیابی کرد و گفت: امروز توانستیم بیش از 750 همت قرارداد سرمایه‌گذاری با سرمایه‌گذاران منعقد کنیم. گام بعدی بسته هزار همتی است.

وی با ابراز خرسندی از اینکه مردم و سرمایه‌گذاران منطقه آزاد چابهار را به عنوان یک قطب امن و مطمئن برای سرمایه‌گذاری مناسب دانسته و به درستی تشخیص داده‌اند، گفت: ما مطمئنیم که علاوه بر ماموریت ذاتی در جذب سرمایه‌گذار در حوزه تجارت و صنعت؛ درگاه جدیدی به نام درگاه گردشگری را نیز باید به وظایف و ماموریت‌های قبلی خود اضافه کنیم.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل