جدیرترین اخبار :
  • برگزاری دوره ی آموزشی مدیریت بحران
  • بازدید حمیرا ریگی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از محل آزمون ورودی دبیرستان دانا و توانا
  • شورای آموزش و پرورش منطقه آزاد چابهار برگزار شد
  • دیدار فرماندار و رئیس شورای شهرستان زرآباد، پايتخت موز ایران
  • طبق ماده65 دستگاه‌ها باید اختیارات خود را به مناطق تفویض کنند
«دیده‌بان چابهار» گزارش داد؛

برگ برنده مناطق آزاد برای جذب سرمایه‌های تازه در سال 2023 چیست؟

اقتصادی | تاریخ خبر : 2/03/04 | تعداد بازید :812
مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی جهان در سال 2023 با تکیه بر کدام مزیت‌ها برای جذب سرمایه‌ها و شرکت‌های تازه حرکت می‌کنند؟ تکیه بر بهبود فضای کسب‌وکار یا ارائه مشوق‌های بیشتر؟ پاسخ به این پرسش موضوع گزارش تازه مجله اقتصادی Site Selection است.

«دیده‌بان چابهار» ماهنامه تخصصی سازمان منطقه‌ آزاد چابهار بخش‌هایی از این گزارش که بررسی چشم‌انداز مناطق آزاد در سال 2023 پرداخته را منتشر کرده است. 

*** 

تصاحب مخازن جدید

انبارداری، ترانزیت و صادرات مجدد، همواره از مهمترین اشکال درآمدزایی در مناطق آزاد بوده است؛ رویه‌ای در دهه پیش‌رو در حال تغییر است. مناطق آزاد علاوه بر حفظ منابع موجود، سعی در ورود به حوزه‌هایی تازه دارند که روند جذب سرمایه را تسریع کند و در این مسیر تمام احتمالات و فرصت‌های بالقوه را بررسی می‌کنند. 

 

بازار، سرمایه مدرن

در شرایطی که جذب سرمایه‌‌گذاری مستقیم اولویت اول مناطق آزاد است، تحرکات تازه آنها نشان از یافتن شرکای تجاری و بازارهای بیشتر دارد؛ به نوعی بازارهای تازه برای مناطق آزاد به اندازه جذب سرمایه اهمیت یافته و ورود به بازارهای جدید به شکلی از سرمایه تعبیر می‌شود. 

 

تنوع بیشتر مشوق‌ها

مشوق های مالی اعم معافیت های گمرکی، معافیت‌های واردات/صادرات، معافیت‌های مالیاتی، اعتبارات مالیاتی و یا کمک‌های اشتغال‌زایی و دیگر بسته‌های تشویقی بری سرمایه‌گذاران جذاب است. اما با افزایش تعداد مناطق آزاد در سراسر جهان و شباهت‌های زیاد در فهرست مشوق‌ها، سبب شده سرمایه‌گذاران به این نتیجه برسند که مناطق آزاد کم و بیش منوی یکسانی را ارائه می‌دهند. به همین رو تنوع و تفاوت در ارائه مشوق از اولویت‌های مناطق آزاد در سال 2023 است.

 

فضای کسب‌وکار، مهمتر از مشوق 

شرکت‌ها پیشتر از ورود به یک منطقه آزاد به محیط تجاری و فضای کسب و کار آن نگاه می‌کنند. محیطی که شامل در دسترس بودن، بهره‌وری و هزینه کارکنان واجد شرایط، زیرساخت‌ها (فناوری اطلاعات، حمل‌ونقل و ...) و در دسترس بودن امکانات مناسب (مانند دفاتر، انبارها و غیره) است. مشوق‌ها شاید سرمایه‌گذار را ترغیب کند، اما عامل اصلی تصمیم گیری نیست. به همین رو بهبود فضای کسب و کار به عنوان عامل اصلی رقابت‌پذیری مناطق آزاد در سال 2023 است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل