جدیرترین اخبار :
  • فعالیت آموزشی دبیرستان دانا و توانای چابهار آغاز شد
  • بلوچستان در دانشنامه ایرانیکا
  • مجموعه ۲۲ جلدی پژوهش‌های ایران فرهنگی به چاپ رسید
  • پرداخت حقوق های نجومی در مناطق آزاد تکذیب شد
  • حفاظت از لاکپشت‌های دریایی توسط منطقه آزاد چابهار
معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار مطرح کرد؛

آمادگی مناطق آزاد چابهار و گوادر پاکستان برای تشکیل کارگروه مشترک تجاری

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/12/24 | تعداد بازید :2070
معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به مؤثر خواندن فعالیت‌های اتاق‌های بازرگانی بین کشورها گفت: مناطق آزاد چابهار و گوادر پاکستان برای تشکیل کارگروه مشترک تجاری آمادگی دارند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار "غلامرضا پناه" در نشست مشترک با "محمد رفیع" سرکنسول پاکستان در زاهدان که با حضور"حمیدرضا طوسی" نماینده وزارت امور خارجه در منطقه برگزار شد، افزود: برای تأثیر بیشتر با بخش خصوصی و اتاق بازرگانی جلساتی را برگزار خواهیم کرد و پس از جمع‌بندی و تعیین ظرفیت بخش‌های خصوصی و دولتی موضوع را از طریق نماینده مستقر وزارت امور خارجه در منطقه به سفارت کشور پاکستان اعلام خواهیم کرد.

وی همچنین اضافه کرد: جهت تسهیل تجارت بین سرمایه‌گذاران و تجار دو طرف و تعدیل تعرفه‌های صادرات و واردات دوجانبه کالاهای موردنیاز برای کالاهایی مانند برنج، پلاستیک، برق، گاز و همچنین به‌منظور فراهم ساختن بستر تبادل کالاها نیز تصمیم‌گیری خواهد شد.

سرکنسول پاکستان در زاهدان در این نشست گفت: برگزاری نمایشگاه‌های کراچی و گوادر دو مورد از دستاوردهای دولت پاکستان هستند که اخیراً برگزارشده‌اند که هم‌زمان با افتتاح فاز یک بندر گوادر نمایندگان دولت ایران ازجمله نمایندگان منطقه آزاد چابهار و اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان نیز حضور یافتند.

"محمد رفیع" در ادامه بیان کرد: در نمایشگاه کراچی هیئتی متشکل از 22 نفر از اتاق بازرگانی زاهدان به همراه سرکنسول و رایزن بازرگانی سفارت پاکستان حضور پیدا کردند که کلیه تمهیدات میزبانی از طرف وزارت تجارت پاکستان تدارک دیده شد و این هیئت ضمن بازدید از نمایشگاه کراچی توانست قراردادهایی نیز با تجار و سرمایه‌گذاران پاکستانی منعقد نمایند.

وی خاطرنشان ساخت: گسترش روابط تجاری بر مبنای مشارکت بیشتر و تدارک دیدن جلسات و دیدارهای دوطرفه است که می‌توان جهت بررسی مشکلات تجار دو طرف جلساتی به‌صورت ماهانه یا هر دو ماه یک‌بار برگزار کرد.

نماینده وزارت امور خارجه مستقر در منطقه آزاد چابهار گفت: جهت تشکیل کمیته‌های مشترک تجاری و انجام کارها توسط کارگروه‌ها در آینده، مستلزم حمایت دولت‌های دو طرف است و نیاز است که این موضوع در اسناد بالادستی نیز به‌عنوان یک‌بند گنجانده شود.

حمیدرضا طوسی افزود: پیشنهاد منطقه آزاد چابهار به‌طور کتبی اعلام و مراتب از طریق وزارت امور خارجه در دستور کار کمیسیون مشترک دو کشور قرار خواهد گرفت.

شایان‌ذکر است پیشنهاد اعزام گروهی از سرمایه‌گذاران و تجار از طرف منطقه آزاد و اتاق بازرگانی جهت بازدید از بندر و منطقه آزاد گوادر و آشنایی با ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و حذف نیازمندی از سایر کشورها با توجه به خواهرخواندگی و روابط نزدیک دو بندر چابهار و گوادر، جهت رشد روابط اقتصادی طرفین از دیگر محورهای مهم این نشست بودند.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل