جدیرترین اخبار :
  • انعقاد توافقنامه همکاری های مشترک در جهت رفع مشکلات زیرساخت های برق ۳۴ روستای واقع در محدوده منطقه آزاد
  • سفر دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به روسیه
  • مجوز تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد به سراسر سیستان و بلوچستان صادر شد
  • گامی دیگر در راستای مسئولیت اجتماعی
  • مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با استاندار سیستان و بلوچستان دیدار کرد
مسوول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار؛

تکمیل زنجیره زیرساخت‌های ارتباطی و لجستیکی چابهار برای توسعه منطقه مکُران حائز اهمیت است

اقتصادی | تاریخ خبر : 1/02/27 | تعداد بازید :1096
مسوول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار در نشست حسین دهقان دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مکران با مدیران منطقه گفت: تکمیل زنجیره زیرساخت‌های ارتباطی چابهار اعم از حمل و نقل و لجستیک در راستای پیشرفت سواحل مکُران که همواره مد نظر «رهبر معظم انقلاب» بوده برای كشور حائز اهمیت است.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار، نصرالله ابراهیمی در نشست با حسین دهقان مشاور رهبر معظم انقلاب و دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مکُران اظهار داشت: اگر زنجیره زیرساخت‌های ارتباطی چابهار اعم از حمل و نقل و لجستیک به مرحله تکمیل برسد مسلما سياست هاي راهبردي نظام جمهوری اسلامی و خاستگاه اركان سه قوه در حوزه توسعه سواحل مکُران محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: بعد از گذشت ۲۷ سال از تصویب منطقه آزاد تجاری چابهار متاسفانه توزیع عادلانه زیرساخت‌ها را در حوزه انرژی و ارتباطات و حمل و نقل به طور کامل نداريم و تمام تلاش دولت در راستاي تحقق اين مهم بويژه تامين گاز طبیعی، آب شیرین مورد نیاز در محدوده شهری، سکونت‌گاهي و صنايع مي باشد.

مسوول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه شبانه‌روز حدود ۴۰ هزار متر مکعب آب شیرین در این شهرستان وجود دارد گفت: ۱۰۰ هزار متر مکعب کسری آب برای مصارف شهر چابهار و حومه وجود دارد ودر برخي محدوده سكونتگاهي روستايي لوله كشي اب شهري نداريم و پروژه
ابرساني به روستاي تيس با پوشش حدود ١٤ هزار خانواري با إعتبار اوليه ٨٨ هزار ميليارد تومان توسط منطقه ازاد چابهار در حال اجراست و بيش از ٦٠ درصد پيشرفت فيزيكي دارد
وی تصریح کرد: برنامه اجرايي منطقه آزاد چابهار در حال حاضر برای تامین آب شیرین را در دستور کار دارد، یک مورد طرح آب‌شیرین‌کن شرکت نگین مکُران است که عملیات اجرایی آن چهار ماه قبل با ظرفیت ۱۴۰ هزار متر مکعب آب تولیدی در شبانه روزهم برای تامین آب شهری و صنعتی آغاز شده و پیشرفت خوبی داشته است.

ابراهیمی افزود: دومین مورد انعقاد تفاهم‌نامه ۸۰۰ هزار متر مکعب تولید و انتقال آب به استان‌ سیستان و بلوچستان و ساير استانهاي همجوار توسط شركت ايمواسكو بوده که تخصيص زمین برای اجرای این طرح اتفاق افتاده و در شرف آغاز عملیات اجرایی است.
نصراالله ابراهیمی گفت: عمليات در حال اجراي پروژه انتقال گاز طبيعي هم با همت و نظارت جدي وزارت نفت، می‌تواند تا پایان سال به مرحله انتقال شبکه داخل شهری و صنعتی چابهار بينجامد.

وی ادامه داد: در حوزه حمل و نقل نیز فرودگاه بین‌المللی و شهر فرودگاهی در منطقه چابهار یکی از برزگترین زیرساخت‌های ارتباطات اتصال حوزه کشتیرانی، زمینی، ریلی در منطقه چابهار بوده و هم می‌تواند در بحث گردشگری مورد استفاده قرار گیرد اما بدليل محدويت هاي اعلامي توسط مراكز ذيصلاح در حال رفع مشكل و سرعت بخشي به تداوم اجراي پروژه از طريق سازمان هواپيمايي كشوري مي باشيم
ابراهیمی تاکید کرد: با اجراي پروژه شهر فرودگاهي چابهار و تجهيز ان براي ايجاد ارتباط با كشور هاي جهان از اين مسير هواي استراتژيك به لحاط تعدد خطوط هوایی از مرز هوایی چابهار مي توان علاوه بر تحقق اهداف اقتصادي، ارزآوری بسیار بالایی براي كشور به دنبال داشت.

مسوول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: در موضوع تجهیزات بندری، ۷۰ هکتار قرارداد منعقد شده و یکی دیگر از برنامه‌های راهبردی منطقه ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار زمین نقطه منفصل در مرز ریمدان به عنوان یک محدوده اتصال به پاکستان که نقطه مرزی چابهار است، در فاز نخست ۱۶۲ هکتار در فرايند عمليات اجرايي با ۳۵۰ میلیارد تومان مبلغ اولیه برای آن اعتبار پيش بيني شده است.

وی ادامه داد: از این ۳۵۰ میلیارد تومانی که پیش‌بینی شده است حدود ۱۴۵ و نیم میلیارد تومان آن از محل خط انتقال پروژه آبرسانی پیشین و از سه راهی ریمدان بطول ۵۲ کیلومتر تاموقعيت ریمدان با پوشش ابرساني ۱۴ روستا هم‌اکنون در حال اجرا است.


وی اضافه کرد: با انجام این اقدامات، همه برنامه‌های راهبردی در حوزه لجستیک و حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی کامل می‌شود.

مسوول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: شرکت نگین مکُران هم یکی از پشتیبان‌هایی خواهد بود که مصرف برق انتقالی را به مجموعه پتروشیمی از داخل منطقه آزاد با هزار مگاوات کاهش خواهد داد.


ابراهیمی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های خود منطقه آزاد نیروگاه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مگاواتی بوده که توافقات اولیه با سازمان انرژی اتمی انجام شده و در این منطقه احداث می‌شود، احداث نیروگاه سيكل تركيبي نيز جزو برنامه هاي سازمان است که اعلام شده هرکسی آمادگی داشته باشد می‌تواند در این حوزه سرمايه گذاري کند.

وی اضافه کرد: حدود سه هزار ميليارد تومان پروژه عمرانی در دست اجرا است که ۱۶ پروژه اصلی مربوط به موضوعات اجتماع محور بوده و در بخش گردشگری ۷۲۴ میلیارد تومان، با مشارکت منطقه آزاد است.

مسوول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: یکی از برنامه‌های بسیار مهمی که در حوزه جذب سرمایه گذاری در دست اجراست ، بیش از ۲۰۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه های پتروشيمي فولاد و ساير صنايع ، گردشگری، عمرانی، ساختمان های اداری، بهداشت و درمان و فرهنگی وجود دارد که تقریبا همه حوزه هارا پوشش می‌دهد و پیش‌بینی می‌کنیم که اگر این زنجیره‌ها تکمیل شود تا پنج سال آینده بیش از ۳۰۰ هزار نفر به جمعیت منطقه آزاد چابهار اضافه خواهد شد.

وی تصریح کرد: دو موضوع مهم ديگر جزو برنامه هاي منطقه ازاد چابهار أست که برای آن‌ها برنامه‌ریزی شده و بسیار حایز اهمیت است، اگر موضوع ساماندهی و حاشیه نشینی شهری - روستایی را بتوانیم به طور دقیق اجرایی کنیم می‌تواند در توسعه منطقه موثر واقع شود و در کنار این، تامین مسکن بومیان منطقه هم علاوه بر برنامه هاي قبلي كه توسط وزارت راه و شهرسازی است که حدود هزار واحدبوسيله بازآفرینی شهری در حال احداث و تکمیل بوده و بخشی از آن تمام شده و بخش دیگر آن هم در حال انجام است.


نصراالله ابراهیمی گفت: حدود هشت مجموعه احداث مسکن در حوزه منطقه آزاد به صورت مشارکتی با بخش خصوصی وجود دارد که یک مرحله آن در حال احداث است.

مسوول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: چندين پروژه گردشگری نیز اعم از شناگاه ،اسكله تفريحي ، دريچه مصنوعي ، و موارد مشابه در محدوده ١١٠٠ هكتاري طرح جامع در مرحله ايجاد زيرساخت و سرمايه گذاري قرار دارد و اتمام مجموعه پروژه هاي گردشگردي و ساحلي و شناگاه می‌تواند برای رفاه حال گردشگران جذابيت داشته باشد البته جذب سرمايه گذار و افزايش میزان سرمایه‌گذاری در این بخش را دنبال مي كنيم.

وی اضافه کرد: در حوزه حفاظت از اراضی هم مهمترین بخش، جلوگيري از زمین‌خواری‌هایی است که توسط گروه‌های خاصي با برنامه ريزي اقدام به تصرفات غير مجاز مي كنند و این موضوع خیلی مهمی است که باید تمامي دستگاه هاي متولي با اهتمام جدي با محوريت شوراي حفاظت ازاراضي به آن بپردازند چراکه مشاهده این صحنه‌ها مانع ورود سرمایه‌گذاران می‌شود.

ابراهیمی ادامه داد: مراکز سکونت گاهی به محدوده منطقه اضافه شده است و عملا با این اقدام درمحدوده ٨٢ هزار هكتار با دو فرمانداري وچندين بخشداري و ٦٨ روستا در حجم هزينه هاي زير ساختي را افزايش ميدهد

وی بر لزوم ایجاد مدیریت یکپارچه تاکید کرد و گفت: طبق ماده ۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور باید شرايط كامل حکمرانی و مديريت واحد و يكپارچه در مناطق آزاد كشور توسط دولت با تدابير لازم براي تحقق كامل اهداف اقتصادي مقرر در قانون چگونگي اداره مناطق ازاد فراهم شود مدیرعامل سازمان منطقه ازادبه نمايندگي از دولت اشراف كامل به حوزه سواحل مكران در محدوده منطقه آزاد را دارد و روند اجراي امور را در حوزه سرمايه گذاري و رفع موانع توليد را پيگيري و دنبال ميكند

نصراالله ابراهیمی گفت: سطوح مدیریتی و تصمیم‌گیری چابهار باید سطح راهبردی بالایی داشته باشد، تمامی ادارات مستقر بایستی از سطح فعلی، یک مرحله بالا ارتقاء يابند ، وقتی ساختار الحاق شکل می‌گیرد می‌طلبد ساختار قانون هم شکل بگیرد و تمامی مدیران ادارات مستقر در محدوده ۸۲ هزار هکتاری منطقه آزاد چابهار باید به نمایندگی از وزیر با اختيار كامل در منطقه ازاد حضور داشته باشند.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل