جدیرترین اخبار :
  • سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات و تحول اداری منصوب شد
  • احتمال امضای توافق تجارت ترجیحی ایران و ازبکستان| چابهار؛ پل ترانزیتی شمال‌جنوب
  • تخصیص ۷۰ میلیارد ریال جهت بهبود بخش سرمایشی بیمارستان امام علی علیه السلام چابهار
  • فرصت طلایی همکاری های مشترک با عمان ریل گذاری شده است
  • مشاور و سرپرست مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل منصوب شد

امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین دبیرخانه شورایعالی و سازمان صدا و سیما

اقتصادی | تاریخ خبر : 1/02/20 | تعداد بازید :816
با هدف معرفی ظرفیت های اقتصادی و گردشگری در مناطق آزاد کشور، تفاهم نامه همکاری مشترک بین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان صدا و سیما امضاء شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از فرینا، این تفاهم نامه همکاری امروز دوشنبه (19 اردیبهشت ماه)، بین «سعید محمد» مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و «پیمان جبلی» رییس سازمان صدا و سیما به امضاء رسید.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در این مراسم گفت: زمینه همکاری های زیادی بین دبیرخانه شورایعالی و سازمان صدا و سیما وجود دارد، همه این موارد احصاء شده تا برنامه ریزی لازم برای ایجاد هم افزایی در ابعاد مختلف اقتصادی و فرهنگی بین دو سازمان صورت گیرد.
سعید محمد افزود: مناطق آزاد از ظرفیت اقتصادی هر کشوری محسوب می شوند، بطوری که در کشور چین 75 درصد تجارت از طریق مناطق آزاد آن انجام می شود. کشورهای منطقه از ظرفیت های این مناطق بیشترین بهره را می برند ولی متاسفانه در ایران از ظرفیت این مناطق به خوبی استفاده نشده است.
وی با گلایه از قوانین خلق الساعه در کشور گفت: بسیاری از کارکرد مناطق آزاد اطلاع ندارند و بعضا با وضع قوانین خلق الساعه مشکلات زیادی را متوجه مناطق آزاد می‌کند که برای فعالین اقتصادی آسیب زا است. 
دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی اظهار داشت: مناطق آزاد خارج از قلمرو گمرکی و خارج از قوانین و مقررات متداول کشورها واقع شده اند، اما دیدگاه بسیاری بر این است که مناطق آزاد باید مشابه سرزمین اصلی اداره شود.
سعید محمد، ادامه داد: با توجه به افزایش مناطق آزاد در سال گذشته، ظرفیت این مناطق نیز افزایش پیدا کرده است. همچنین بحث دیپلماسی اقتصادی و ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشور‌های همسایه از جمله موضوعاتی است که نسبت به آن اهتمام ویژه داریم. امیدواریم با این تفاهم نامه در معرفی ظرفیت‌های مناطق آزاد برای ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران داخلی موفق شویم.
مشاور رییس جمهور در ادامه به جام جهانی فوتبال 2022 قطر اشاره کرد و گفت: جام جهانی 2022 قطر برای معرفی ظرفیت این مناطق فرصت مناسبی است، تدارکات خوبی دیده شده و نیازمند همکاری متقابل برای تبلیغ این مناطق در عرصه های بین المللی هستیم.

گفتنی است؛ این تفاهم نامه در 9 ماده تنظیم شده است که می توان به موضوعاتی همچون توسعه اقتصادی در مناطق آزاد، ارائه نقش پیشران مناطق آزاد برای تحولات جدی اقتصادی و تبادلات تجاری با کشورهای دیگر، ارتقاء ظرفیت های مختلف صنعت گردشگری در مناطق آزاد، ترویج آموزش های همگانی به منظور توسعه تجارت و استفاده بهینه از ظرفیت ها و توانایی های رسانه ای اشاره کرد.

این تفاهم نامه همکاری روز دوشنبه (19 اردیبهشت ماه) در محل سازمان صدا و سیما به امضای طرفین رسید.
 

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل