جدیرترین اخبار :
  • قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد اصلاح شود
  • پیشنهاد ایران برای استقرار دفتر تجاری بخش خصوصی هند در چابهار
  • با جامع نگری در دولت و نگاه ملی در مجلس، مناطق آزاد باید از دیوان سالاری رها شوند
  • افزایش همکاری‌ اقتصادی ایران و ارمنستان به تقویت روابط سیاسی منجر می‌شود
  • چابهار امن‌ترین مسیر دسترسی تجار کشورهای منطقه به بازارهای جهانی است
یک گزارش کوتاه؛

تکمیل پروژه "ریمدان" دروازه‌ای برای افزایش مبادلات تجاری ایران و پاکستان است

اقتصادی | تاریخ خبر : 0/12/15 | تعداد بازید :373
مسئول اداره منطقه آزاد چابهار گفت: آماده‌سازی اراضی مرز «ریمدان» برای واحدهای تولیدی، تجاری و بازرگانی حدود یک سال پیش آغاز شده و تا اواسط سال آینده بهره‌برداری می‌شود که زمینه‌ساز افزایش مبادلات تجاری دو کشور تا ۵میلیارد دلار است.

نصرالله ابراهیمی افزود: اواخر سال 98 لایحه توسعه منطقه آزاد چابهار با تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان ابلاغ شد و محدوده قبلی 14هزارهکتاری منطقه آزاد چابهار به بیش‌از 81 هزار هکتار افزایش یافت که علاوه بر شهر و بندر و بخش مهمی از روستاهای چابهار شامل یک نقطه منفصل مرزی در مرز ریمدان می‌شود که در مطالعات طرح جامع منطقه این نقطه منفصله دارای اهمیت بسیار برای توسعه مبادلات اقتصادی با پاکستان است.

وی افزود: منطقه آزاد چابهار طی سنوات گذشته از زمان تأسیس آن در سال 1371 هیچ‌گونه مرزی نداشته که خود در کشور منحصر به فرد است و این منطقه را از ایفای نقش اصلی‌اش برای توسعه اقتصادی ناموفق کرده است که با قانون توسعه محدوده، این منطقه علاوه بر مرز دریایی و هوایی در زمان حاضر با نقطه منفصل مرزی در ریمدان، مرز زمینی هم با یکی از بکرترین بازارهای دنیا یعنی بازار 280میلیون‌نفری پاکستان دارد.

جایگاه‌‌های سوخت چابهار پاسخگوی نیاز مسافران نورزی نیست

مسئول اداره منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: آماده‌سازی بخشی از اراضی مرز ریمدان در اواخر سال 99 آغاز شده و با اعتباری بالغ بر 350 میلیارد تومان در حال اجراست. آماده‌سازی اراضی جهت استقرار واحدهای تولیدی، تجاری، بازرگانی انجام می‌شود. پروژه آبرسانی به ریمدان هم که کنار آبرسانی به بازارچه و پایانه ریمدان به 14 روستای مسیر آبرسانی می‌کند، نیز در حال اجراست.

ابراهیمی با اعلام اینکه "آماده‌سازی این اراضی تا اواسط سال آینده انجام و بهره‌برداری می‌شود" گفت: با استقرار واحدهای مختلف تولیدی، تجاری و بازرگانی که از همین حالا درخواست‌های سرمایه‌گذاری آن توسط واحد سرمایه‌گذاری سازمان در حال بررسی است، امیدواریم یک توسعه همه‌جانبه را در مناطق محروم مرزی سیستان و بلوچستان و هم‌چنین افزایش قابل توجه مبادلات تجاری ایران و پاکستان شاهد باشیم.

 ایران با پاکستان 900 کیلومتر مرز مشترک دارد اما با آنکه یکی از بیشترین مرزهای ایران با کشورهای همسایه با پاکستان است حجم مبادلات تجاری دو طرف به 2 میلیارد دلار نمی‌رسد؛ ریمدان به‌عنوان بهترین، امن‌ترین و اقتصادی‌ترین مسیر برای افزایش مبادلات تجاری مطرح است و 29 آذر 1399 این مرز با توافق دو طرف بین‌المللی شده و بهترین مسیر برای افزایش مبادلات تجاری دو طرف به بیش‌از 5 میلیارد دلاری است که در توافق رؤسای جمهور ایران و پاکستان در اردیبهشت 1393 آمده است.

ایران و پاکستان در زمان حاضر سه گذرگاه و مرز رسمی دارند که شامل ریمدان در شهرستان دشتیاری، میرجاوه در شهرستان میرجاوه و پیشین در شهرستان راسک است و قرار است این گذرگاه‌ها به 5 گذرگاه افزایش یابد اما عمده تمرکز برای افزایش مبادلات ریمدان است چراکه این مرز با گوادر بندر آینده پاکستان 120 کیلومتر و با کراچی مرکز اقتصادی پاکستان حدود 600 کیلومتر فاصله دارد و بهترین مسیر برای افزایش مبادلات دو طرف است./تسنیم

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل