جدیرترین اخبار :
  • قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد اصلاح شود
  • پیشنهاد ایران برای استقرار دفتر تجاری بخش خصوصی هند در چابهار
  • با جامع نگری در دولت و نگاه ملی در مجلس، مناطق آزاد باید از دیوان سالاری رها شوند
  • افزایش همکاری‌ اقتصادی ایران و ارمنستان به تقویت روابط سیاسی منجر می‌شود
  • چابهار امن‌ترین مسیر دسترسی تجار کشورهای منطقه به بازارهای جهانی است
در نشست هم‌اندیشی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با جمعی از جوانان، نخبگان و دانشجویان شهرستان چابهار عنوان شد؛

برنامه‌ریزی و پیشنهاد ایجاد خانه جوان در چابهار

اخبار سازمان | تاریخ خبر : 96/11/10 | تعداد بازید :4031
در نشست هم‌اندیشی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با جمعی از جوانان، نخبگان و دانشجویان شهرستان چابهار برنامه‌ریزی و پیشنهاد ایجاد خانه جوان در چابهار از سوی جوانان مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار این نشست باهدف مشارکت جوانان فعال اجتماعی در پیشبرد اهداف و برنامه‌های جامعه هدف برگزار شد.

در این نشست "دادکریم بلوچ" سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری، جوانان فعال در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، گردشگری، اعضای مؤسسات مردم‌نهاد و جمعی از مدیران سازمان نیز حضور داشتند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در این نشست با اشاره به اینکه تمرکز سازمان روی بخش‌های مختلف با محوریت ۴ موضوع، اشتغال، بهداشت و سلامت، آسیب‌های اجتماعی، آموزش‌وپرورش می‌باشد، افزود: بودجه اختصاص‌یافته به ارتقای کیفیت آموزش‌وپرورش دو برابر رقمی است که آموزش‌وپرورش استان می‌دهد، سال گذشته 1 میلیارد و دویست میلیون تومان به این امر اختصاص‌یافته است.

"عبدالرحیم کردی"اضافه کرد: دوره‌های آموزشی ۱۵۰ معلم مقطع دبستان در آموزش دروس علوم پایه مانند ریاضی با مساعدت سازمان منطقه آزاد چابهار برگزارشده است.

وی بابیان اینکه ایجاد و حمایت از شورای مبارزه با مواد مخدر در دستور کار است، اظهار داشت: با مرکز مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران در ارتباط بامطالعه بر روی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در منطقه آزاد چابهار در همه بخش‌های تولیدی و خدماتی بخصوص در جوامع محلی برای ایجاد فرصت‌های اشتغال بومی قراردادی منعقد کرده‌ایم.

پس از بحث، بررسی و تبادل‌نظر تصمیماتی اتخاذ گردید که مهم‌ترین آن‌ها تشکیل کارگروه‌هایی مشتمل از جوانان فعال و اعضای مؤسسات مردم‌نهاد جهت اعلام برنامه‌ها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود و تصویب برنامه مدون و مشخص و تقسیم‌کار بین کارگروه‌ها اقدامات مبتنی بر برنامه‌های تدوین‌شده اجرایی بود.

همچنین مقرر شد هر دستگاه و یا سازمان مردم نهادی که قصد انجام برنامه‌ای با مشارکت سازمان منطقه آزاد را داشته باشد، در ابتدا پروپوزال و طرح در کارگروه ارائه نماید و پس از تأیید به مرحله اجرا درآورد.

ارسلان الله دادزهی از جوانان نخبه و مطالبه گر پیشنهاد ایجاد بانک اطلاعات و سامانه جامع ثبت رزومه مشخصات فردی جهت دسترسی مسئولین صنایع فعال در منطقه بابت اشتغال را مطرح نمود.

مسلم بشکار فعال اجتماعی و مدرس دانشگاه گفت: برای حضور جوانان در جامعه جهت انجام کارهای بزرگ، این را می‌طلبد استعداد آن‌ها شکوفا شود و این نیازمند اعتماد مسئولان و مدیران ازجمله سازمان منطقه آزاد است تا بسترهای لازم را جهت پرورش نیروهای جوان و اشتغال آن‌ها را فراهم کنند درواقع می‌توان گفت برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف تنها کافی نیست، بلکه باید فضایی فراهم شود تا مسئله اشتغال آن‌ها حل شود.

خانم الهه سرحدی مقدم فعال اجتماعی گفت. زمان آن رسیده است که خانه جوان در منطقه آزاد تشکیل شود درواقع برای حضور موفق جوانان و دانشجویان در جامعه می‌توان توانمندسازی را در دستور کار قرارداد حضور جوانان در اجتماع می‌تواند باعث پویایی آن جامعه شود، خانه جوان در منطقه آزاد را می‌توان به‌عنوان پل ارتباطی جوانان با سازمان منطقه آزاد محسوب کرد.

سیما رئیسی دانشجوی روشندل دکتری جامعه‌شناسی سیاسی گفت: یکی از اصول اساسی توسعه پایدار، حضور و مشارکت زنان در جامعه است؛ به‌طوری‌که مشارکت فعالانه اجتماعی و سیاسی زنان نشان‌دهنده نوع فرهنگ و توسعه سیاسی مردم جوامع مختلف است؛ جا دارد حقوقی که برای جامعه زنان و معلولین نوشته‌شده در همه جای کشور، استان و شهر چابهار اجرا شود زیرا باوجوداینکه چابهار در مسیر توسعه قرار دارد اما هنوز بافت شهری برای جامعه معلولین متناسب‌سازی نشده و آن‌ها برای انجام ساده‌ترین امور شخصی خود با مشکلات متعددی مواجه هستند

مقرر شد در حوزه درمان، سازمان منطقه آزاد کلیه هزینه‌های ایاب‌وذهاب، اسکان و پذیرایی پزشکانی را که متقاضی خدمات رایگان به‌صورت چند روز در ماه و یا در طول هفته می‌باشند را تقبل نماید.

در آینده‌ای نزدیک جلسه‌ای در خصوص مباحث مربوط به معلولین و آسیب‌های اجتماعی بانوان با حضور مدیرعامل سازمان و با هماهنگی سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان تشکیل می‌شود.

مقرر گردید جوانان فعال اعضاء مؤسسات مردم‌نهاد نشستی با مجری طرح تدوین نقشه راه و برنامه عملیاتی استقرار استراتژی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها داشته باشند.

بر اساس تصمیمات اتخاذشده مقرر گردید مدیرعامل سازمان با جمعی از جوانان با هماهنگی سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان، بازدیدی از منطقه دشتیاری داشته باشند.

 

مشاهده گزارش تصویری

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل