جدیرترین اخبار :
  • قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد اصلاح شود
  • پیشنهاد ایران برای استقرار دفتر تجاری بخش خصوصی هند در چابهار
  • با جامع نگری در دولت و نگاه ملی در مجلس، مناطق آزاد باید از دیوان سالاری رها شوند
  • افزایش همکاری‌ اقتصادی ایران و ارمنستان به تقویت روابط سیاسی منجر می‌شود
  • چابهار امن‌ترین مسیر دسترسی تجار کشورهای منطقه به بازارهای جهانی است

منطقه آزاد تجاری چابهار ضامن توسعه صادرات به CIS

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/11/10 | تعداد بازید :2066
رئیس میز بازار کشورهای همسایه دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران، چابهار را یکی از مهمترین فاکتورهای توسعه تجارت با کشورهای همسایه دانست و گفت: باید مشکلات ترانزیتی این منطقه آزاد مرتفع شود تا راه جدید ترانزیتی به افغانستان و کشورهای CIS بسته نشود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، محمدمهدی جوانمرد قصاب گفت: برای توسعه روابط تجاری با افغانستان نیازمند رفع مشکلات خطوط ترانزیتی هستیم.

وی ادامه داد: اگرچه هدف اصلی ما توسعه منطقه آزاد چابهار است اما برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی مشکلاتی داریم که باید رفع شود تا شاهد توسعه صادرات و تعامل تجاری بیشتر با این کشور باشیم.

جوانمرد قصاب با اشاره به اینکه نحوه مدیریت مسوولان محلی می‌تواند راهگشای مشکلات این منطقه باشد، اذعان کرد: طی جلساتی که با مسوولان محلی داشته‌ایم و همچنین پیگیری تیمی از وزارت راه و شهرسازی، گمرک، سازمان توسعه تجارت و منطقه آزاد چابهار امیدواریم مشکلات موجود رفع شود تا انگیزه‌های بیشتری برای کشورهای همسایه از جمله افغانستان در راستای سرمایه‌گذاری در این منطقه را شاهد باشیم.

به اعتقاد رئیس میز بازار کشورهای همسایه دفتر آسیا و اقیانوسیه، اگر برنامه‌ریزی بلندمدتی نداشته باشیم در بحث ترانزیتی با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد و با اتمام محموله اهدایی هند به افغانستان، مسیر ترانزیتی نیز دوباره کمرنگ خواهد شد.

وی در پایان افزود: هدف ما با کشور افغانستان توسعه روابط تجاری است نه فقط توسعه روابط ترانزیتی و از مشکلات موجود در منطقه می‌توان از ناهماهنگ بودن مقامات دخیل در آن منطقه، مشکلات مرتبط با اسکله، صدور روادید و تردد افغان‌ها در خاک ایران نام برد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل