جدیرترین اخبار :
  • تهیه "طرح جامع" زمینه‌ساز پیشرفت و آبادانی چابهار است
  • آغاز عملیات اجرایی ۷ پلنت پتروشیمی به دستور رییس جمهور در منطقه آزاد چابهار
  • دوشنبه‌های افتتاح "تدبیر و امید برای جهش تولید" در منطقه آزاد چابهار
  • عملیات اجرایی سه طرح اقتصادی و زیربنایی در منطقه آزاد چابهار آغاز شد
  • افتتاح 50 پروژه با ارزش 80 هزار میلیارد ریال در مناطق آزاد

عملیات احداث پایانه‌های پتروشیمی "مجتمع نگین مکران" تا پایان سال در چابهار آغاز می‌شود

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/11/01 | تعداد بازید :1655
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: عملیات احداث فاز اول پایانه‌های پتروشیمی "مجتمع نگین مکران" برای صادرات ۴ میلیون تن مواد پتروشیمی تا پایان سال در بندر چابهار آغاز می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار بهروز آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در چابهار با اشاره به تبدیل چابهار به هاب سوم پتروشیمی اظهار داشت: مجتمع پتروشیمی نگین مکران چابهار با افق تولید بیش از 22 میلیون تن مواد نفتی در 10 سال در حال ساخت است و با توجه به این‌که بندر شهید بهشتی چابهار به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران بندری بدون محدودیت در خارج از نقطه بحران است، بهترین و اقتصادی‌ترین مسیر برای صادرات مواد پتروشیمی است.

وی افزود: قرارداد شرکت پایانه‌های نگین مکران با سازمان بنادر برای اختصاص 20 هکتار زمین در محدوده بندر شهید بهشتی جهت ساخت مخازن و پایانه‌های پتروشیمی نهایی شده و این شرکت تا پایان سال عملیات ساخت فاز اول مخازن صادراتی محصولات پتروشیمی را در بندر شهید بهشتی آغاز می‌کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بابیان این‌که ساخت پایانه‌های صادراتی یک سال زمان می‎برد، تصریح کرد: ازآنجایی‌که بنا به پیش‌بینی‌ها فاز اول مجتمع پتروشیمی چابهار با ظرفیت تولید سالانه بیش از 8 میلیون تن متانول سال 98 به بهره‌برداری می‌رسد انتظار می‎رود با ساخت مخازن، سالانه حداقل 4 میلیون تن از متانول تولیدی پتروشیمی از راه بندر شهید بهشتی به بازارهای هدف صادر شود.

آقایی خاطرنشان کرد: از آنجایی‌که عمده بازارهای هدف محصولات پتروشیمی کشورهای هند و چین است بندر چابهار به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در مبدأ ورودی دریای عمان مسیری با صرفه برای حمل‌ و نقل آن‌هاست و این بندر از لحاظ زیست‌محیطی هیچ محدودیتی برای صادرات سالانه 22 میلیون محصولات پتروشیمی در آینده ندارد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل