جدیرترین اخبار :
  • اخذ مجوز جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه بین‌المللی چابهار
  • ایجاد منطقه آزاد گردشگری در سواحل مکران/ عملیات ساخت شهر فرودگاهی چابهار آغاز شد
  • شعار روز جهانی جهانگردی امسال جهانگردی و توسعه روستایی اعلام شد
  • منطقه آزاد چابهار در هفته ای که گذشت
  • ساخت فرودگاه چابهار خواست اصلی مردم سواحل مکران است

مهمترین نیاز چابهار توسعه حمل ونقل ریلی، جاده ای، بندری وهوایی است

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/09/02 | تعداد بازید :1510
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: مهمترین نیاز چابهار به عنوان یک نقطه راهبردی و اتصال به آب های اقیانوسی توسعه حمل و نقل ریلی، جاده ای، بندری و هوایی است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار عبدالرحیم کردی روز پنجشنبه پس از بازدید رئیس و اعضای شورای راهبردی روابط خارجی از طرحهای زیربنایی چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار یکی از بهترین نقاط ایران و به عنوان چهار راه ارتباطی برای اتصال کشورهای منطقه است.
وی افزود: ساخت فرودگاه بین المللی، تکمیل راه آهن چابهار- سرخس، افتتاح طرح توسعه بندر شهیدبهشتی، احداث بزرگراه و آزادراه چابهار- میلک و اتصال مناسب این منطقه به شهرهای پرجمعیت کشور می تواند اقتصاد و تجارت منطقه را متحول کند.
وی تصریح کرد: هم اینک راه آهن چابهار- زاهدان با پیشرفت 27 درصدی در حال ساخت است و مجوز احداث فرودگاه بین المللی نیز سال گذشته از سوی کمیته فضایی کشور صادر شده است.
وی گفت: فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار با هزینه یک میلیارد دلار تکمیل و بزودی به بهره برداری می رسد و ظرفیت بندر به هشت و نیم میلیون تن خواهد رسید.
وی بیان کرد: چابهار به عنوان کانون توسعه جهانی مطرح است و کشورهای آسیای میانه و افغانستان را به آب های اقیانوسی و آزاد متصل می کند.
وی ادامه داد: برای نقش در اقتصاد ملی طرح های بزرگی نظیر پتروشیمی با ظرفیت هشت و نیم میلیون تن و فولاد با ظرفیت 10 میلیون تن در چابهار پیش بینی شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: توسعه زیرساخت ها از نیازهای مهم چابهار است و این شهرستان با داشتن 283 هزار نفر جمعیت 115 کیلومتر مرز آبی و 135 کیلومتر مرز زمینی در نزدیک ترین فاصله آب های آزاد جهان (اقیانوس هند) قرار گرفته است.
کردی تصریح کرد: چابهار در خارج از محدوده بحران، پر تنش و پرترافیک آب های خلیج فارس واقع شده است و به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران نقش ملی و بین المللی در توسعه ایران اسلامی دارد.
وی افزود: از نقاط قوت مهم چابهار حمل و ترانزیت کالا به افغانستان است و این مسیر بهترین و کم هزینه ترین مسیر برای واردات و صادرات کالاهای این کشور است.
وی بر راه اندازی خط منظم کشتیرانی در بندر چابهار تاکید و خاطرنشان کرد: هم اینک گندم اهدایی دولت هند به افغانستان پس از انتقال به بندر چابهار بوسیله کامیون از مسیر چابهار- میلک به این کشور حمل می شود.
به گزارش ایرنا، منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار در زمینی به مساحت 14 هزار هکتار و 9 پیکره در اردیبهشت سال 1370 با مصوبه هیات وزیران رسمیت یافت و در 22 بهمن ماه سال 1371 همزمان با کیش و قشم توسط مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ریاست محترم جمهوری وقت رسما افتتاح شد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل