جدیرترین اخبار :
  • قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد اصلاح شود
  • پیشنهاد ایران برای استقرار دفتر تجاری بخش خصوصی هند در چابهار
  • با جامع نگری در دولت و نگاه ملی در مجلس، مناطق آزاد باید از دیوان سالاری رها شوند
  • افزایش همکاری‌ اقتصادی ایران و ارمنستان به تقویت روابط سیاسی منجر می‌شود
  • چابهار امن‌ترین مسیر دسترسی تجار کشورهای منطقه به بازارهای جهانی است
با حمایت سازمان منطقه آزاد چابهار صورت می‌گیرد؛

پایش و حفاظت از زیستگاه های تخم گذاری لاک‌پشت‌های دریایی سواحل سیستان و بلوچستان

اخبار سازمان | تاریخ خبر : 98/07/09 | تعداد بازید :1731
مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: طرح پایش و حفاظت از زیستگاه های تخم گذاری لاک پشت های دریایی در سواحل استان سیستان و بلوچستان با حمایت سازمان منطقه آزاد چابهار در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار سعید ریگی با اعلام مطلب بالا افزود: در این طرح که با مشارکت جوامع محلی و ساحل نشینان صورت می گیرد، ضمن محافظت از تخم لاک پشت در برابر تهدیدات طبیعی و انسانی تا زمان تولد نوزادان و دریاروی، پلاک گذاری لاک پشت های دریایی نیز بر اساس پروتکل های سازمان حفاظت محیط زیست انجام می گیرد. 

 

ریگی اضافه کمک کرد: در این طرح آموزش جوامع محلی و ساحل نشینان و تقویت نظام های عرفی حفاظتی، جهت حفاظت از این گونه ارزشمند و زیستگاه تخم گذاری و تغذیه ای آن نیز انجام می گیرد. 

 

ریگی بیان کرد: از بین هشت گونه لاک پشت دریایی، تعداد پنج گونه در آبهای خلیج فارس و دریای عمان حضور دارند که گونه لاک پشت سبز جهت تخم گذاری به سواحل سیستان و بلوچستان مراجعه می کند.

 

وی اظهار داشت: لاک پشت های دریایی نقش مهمی در زیست بوم های دریایی داشته که به عنوان یکی از حلقه های زنجیره غذایی می توانند نقش مهمی در افزایش ذخایر آبزیان دریایی و ارتقا معیشت پایدار صیادان داشته باشند.

 

شایان ذکر است لاك پشت سبز نوعی لاك پشت دریایی است كه در آب های گرمسیری دریای عمان (مكران) و خلیج فارس زندگی می كند که بیشتر تخمگذاری های لاك پشت سبز در سواحل ماسه ای مجاور روستاهای كچو، پوشات، كیش دپ، كوپان سر، پسابندر و لیپار شهرستان چابهار انجام می شود.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل