جدیرترین اخبار :
  • با افزایش ظرفیت سواحل مکران، توسعه تجارت در این منطقه رونق چشمگیری داشته است
  • پرورش نسلی ماهر و تحصیلکرده، مقصود حقیقی سازمان منطقه آزاد چابهار
  • اطلاع‌رسانی برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در منطقه آزاد چابهار
  • منطقه آزاد چابهار، حلقه اتصال اوراسیا به آب‌های اقیانوسی
  • تفاهم نامه تامین ریل ملی راه آهن چابهار- زاهدان با حضور دو وزیر امضا شد
اهمیت استراتژیک بندر چابهار؛ دسترسی به کشورها و معافیت از تحریم ها؛

رقابت افغانستان، هندوستان و ژاپن برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار

اقتصادی | تاریخ خبر : 98/03/07 | تعداد بازید :547
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: امروز کشورهایی مانند افغانستان، هندوستان و ژاپن برنامه ریزی کلانی را برای سرمایه گذاری در بندر چابهار صورت داده اند و این مسئله فرصت طلایی برای کشور محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار سیداحسن علوی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، روند گسترش و توسعه بندر چابهار را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه در یک سال اخیر شاهد افزایش چشمگیر بارگیری و تخلیه کالا در این بندر هستیم، به طوری که بر اساس آمارها صادرات و واردات کالا از طریق بندر چابهار حدود 50 درصد افزایش یافته است.

بندر چابهار دروازه ای برای اتصال به کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه ای

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بندر چابهار دروازه ای برای اتصال به کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه ای است، ادامه داد: کشور هندوستان سرمایه گذاری ویژه ای را در حوزه توسعه بندر چابهار صورت داده و امروز دیگر کشورها نیز به دنبال سرمایه گذاری در این حوزه هستند.

ضرورت اتصال ریلی بندر چابهار به کشور روسیه

وی با اشاره به اهمیت اتصال ریلی بندر چابهار به کشورهای شمال ایرانی از جمله روسیه، گفت: توسعه خطوط ریلی شمال به جنوب و اتصال آن به بندر چابهار تأثیر به سزایی در افزایش درآمدزایی و توسعه اقتصادی کشور خواهد داشت.

اهمیت استراتژیک بندر چابهار؛ دسترسی به کشورها و معافیت از تحریم ها

علوی بندر چابهار را نقطه استراتژیکی برای کشور دانست و گفت: چابهار تنها بندر اقیانوسیه ایران بوده و ما از این طریق می توانیم به تمام کشورها دسترسی داشته باشیم، به ویژه آنکه این بندر از تحریم های آمریکا معاف شده است.

رقابت افغانستان، هندوستان و ژاپن برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: امروز کشورهایی مانند افغانستان، هندوستان و ژاپن برنامه ریزی کلانی را برای سرمایه گذاری در بندر چابهار صورت داده اند و این مسئله فرصت طلایی برای کشور محسوب می شود.

توسعه بندر چابهار زمینه ساز بهبود وضعیت اقتصادی کشور است

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: از طرف دیگر توسعه بندر چابهار زمینه ساز بهبود وضعیت اقتصادی است، به طوری که تقویت این بندر موجب کاهش هزینه های واردات کالا به داخل کشور می شود، از طرف دیگر بر اساس آمارها، ظرفیت بارگیری و تخلیه کالا در بندر چابهار حدود 8/5 میلیون تن در سال است، حال طبق سند چشم انداز، این بندر باید به ظرفیت تخلیه و بارگیری 85 میلیون تن کالا برسد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل