جدیرترین اخبار :
  • جشنواره تابستانی مونسون منطقه آزاد چابهار به کار خود پایان داد
  • امضای پروتکل همکاری میان مناطق آزاد انزلی، چابهار، منطقه ویژه اقتصادی لوتوس و فدراسیون انجمن های حمل و نقل هند
  • سومین کشتی حامل گندم داخلی به بندر چابهار رسید
  • پایان نمایشگاه صنایع‌دستی، سوغات و هدایای استان‌های مختلف کشور در منطقه آزاد چابهار
  • اعلام نفرات برتر جشنواره غذای منطقه آزاد چابهار

معافیت بندر چابهار از تحریم ها به نفع اقتصاد افغانستان است

اقتصادی | تاریخ خبر : 98/02/24 | تعداد بازید :223
کارشناس سیاسی افغان گفت: معافیت بندر چابهار ایران از تحریم های امریکا به نفع اقتصاد افغانستان است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار دکتر سید قاسم مظفری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: یکی از مراجع افغانستان برای حل مشکلات سیاسی، امنیتی و اقتصادی اش کشورهای همسایه است و در صورتی که امریکا در راستای تضاد منافعش با ایران بندر چابهار را هم شامل تحریم های خود می کرد، افغانستان هم از این رهگذر دچار مشکل می شد و ممکن بود از امریکا خواستار حل مشکلات اقتصادی خود شود.

وی افزود: این در حالی است که امریکا خود دچار مشکلات اقتصادی است و حتی بخشی از بودجه نظامی خود در افغانستان را به ساخت دیوار بین امریکا و مکزیک اختصاص داده است. از این منظر معافیت بندر چابهار ایران از تحریم ها به نفع افغانستان است زیرا مشکلات اقتصادی این کشور حداقل افزایش پیدا نمی کند.

به گفته این کارشناس افغان، افغانستان و ایران مشترکات فراوان دینی، فرهنگی و زبانی دارند و جمهوری اسلامی ایران سال ها پذیرای مهاجرین افغان بوده و اکنون استفاده از بندر چابهار برای تداوم روابط نزدیک و حسنه میان دو کشور تاثیر بسزایی دارد.

گفتنی است: آلیس ولز معاون وزیر خارجه امریکا در دیدار با صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه افغانستان در کابل از موافقت واشنگتن با درخواست کابل مبنی بر معافیت بندر چابهار ایران از تحریم های امریکا خبر داد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل