جدیرترین اخبار :
  • عضو جدید هیئت‌مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار منصوب شد
  • توسعه روستای تاریخی تیس در اولویت منطقه آزاد چابهار است
  • اقتصادی شدن مسیر ترانزیتی چابهار در گرو حمایت‌های دولت است
  • «گردشگری سلامت»؛ تقویت و توسعه اقتصاد درون زا، صادرات و ارزآوری
  • دهکده سلامت در 3 منطقه آزاد کشور ایجاد می شوددهکده سلامت در 3 منطقه آزاد کشور ایجاد می شود
سفیر ایران در دهلی نو:

ایران تامین کننده قابل اعتماد انرژی برای هند است

اقتصادی | تاریخ خبر : 98/02/21 | تعداد بازید :144
سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو گفت که ایران به عنوان تامین کننده قابل اعتماد انرژی برای هند محسوب می شود و دهلی نو این مهم را نادیده نمی گیرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از  ایرنا، علی چگنی در گفت وگو با روزنامه هندوستان تایمز افزود،هند براساس امنیت ملی و انرژی خود در خصوص واردات نفت تصمیم گیری خواهد کرد .

سفیر ایران با اشاره به روابط دوجانبه ایران و هند اظهار داشت روابط و اشتراکات دو کشور کوتاه مدت نیست بلکه به قرن ها قبل برمی گردد.

وی در ادامه تحریم های یکجانبه آمریکا را باعث نقض حاکمیت و آزادی کشورهای مستقل دانست و افزود،صادرات نفت حق ایران است و هیچ کس نمی تواند ما را متوقف کند.

چگینی در ادامه بااشاره به ادامه همکاری ایران و هند در توسعه بندر چابهار خاطرنشان کرد این بندر از تحریم های آمریکا معاف شده اما اقدامات امریکا می تواند تاثیرات بلند مدتی بر پروژه چابهار داشته باشد.

وی افزود،روند پیشرفت بندر چابهار ادامه دارد و زیرساخت های زیادی از جمله فرودگاه، خط لوله انتقال گاز و یک پالایشگاه احداث شده است.

چگینی با اشاره به علاقه مندی بسیاری از کشورها برای سرمایه گذاری در چابهار خاطرنشان کرد سرمایه گذاری هند در چابهار برای ایران دراولویت است.

وی اظهار کرد تحریم ها در دراز مدت می تواند بخش های بانکی ،بیمه و حمل ونقل را تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود،هندبه عنوان یک بازیگر مهم در عرصه بین المللی و منطقه ای می تواند از ابزار دیپلماتیک و صلح آمیز برای ترغیب کشورهای دیگر به برقراری عدالت استفاده کند.

هند پس از چین دومین مشتری بزرگ نفتی ایران است. این کشور در سال مالی گذشته که در 30 ماه مارس به پایان رسید، از ایران 24 میلیون تن نفت خریداری کرد.

آمریکا سعی کرده است از طریق تحریم ها علیه ایران جایگاه بزرگ تری در بازار نفتی هند به دست آورد.

در ماه نوامبر (آبان) بود که آمریکا پس از بررسی وضعیت موجود بعد از اعمال آن تحریم های اقتصادی، به هشت کشور از جمله کره جنوبی، چین، هند، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن و ترکیه به مدت شش ماه برای خرید نفت از ایران معافیت داد تا با سهمیه ای محدود از ایران نفت بخرند.

دولت هند در بودجه پیش بینی شده خود برای سال جاری(2019) یک و نیم میلیارد روپیه معادل تقریبی 21 میلیون و 127 هزار دلار برای توسعه بندر چابهار بودجه در نظر گرفته است.

تهران کنترل بخشی از اسکله شهید بهشتی در بندر چابهار را در اختیار شرکت بنادر جهانی هند قرار داده است. بندر چابهار اولین بندر خارجی است که هند کنترل آن را به دست گرفته است.

بندر چابهارکه در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می کند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل