جدیرترین اخبار :
  • "آموزش" نخستین گام کوچ بیکاری از سواحل مکُران
  • «سعید محمد» به عنوان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور منصوب شد
  • افتخار آفرینی ساحلی بازان و فوتبالیست‌های تحت حمایت منطقه آزاد چابهار
  • مسئول آموزش انجمن سینمای جوانان چابهار انتخابات شد
  • سفرنامه‌های معاصر بلوچستان 1351 تا 1380
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار:

مدرسه عالی هنر تداوم اهداف جشنواره است

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/11/26 | تعداد بازید :1255
عبدالرحیم کردی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ضمن ابراز خرسندی از حضور کشورهای مختلف در این رویداد بین‌المللی در این باره گفت: هدف اصلی از حضور جشنواره مد و لباس فجر در چابهار تمرکز بر اصالت، تاریخ و تمدن ایرانی است که به واسطه سوزن دوزی‌های بلوچ در این منطقه می‌درخشد.

کردی افزود: در واقع تمام تلاش ما این است که بتوانیم نقوش و طرح‌های بلوچی را که در سوزن دوزی‌های زنان این خطه وجود دارد، وارد بازارهای بین‌المللی کنیم؛ در همین راستا از طراحان و صنعت گران پوشاک و مد لباس دعوت کردیم تا در قالب کارگاه‌هایی امکان فعالیت تلفیقی را فراهم کنند.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: نگاه ما بر این است که طراحان و صنعتگران بتوانند در همکاری مشترک با زنان سوزن دوز بلوچستان، آثاری تلفیقی و مشترک را ارائه دهند تا امکان معرفی بهتری را از این هنر درخشان در سطح بین‌المللی فراهم کنند و معرفی درست و مناسبی از اصالت تاریخی و فرهنگ ایرانی که متاسفانه تا امروز مغفول مانده، ارائه شود.
کردی، چابهار را دارای بستر مناسبی برای رشد مد و صنعت پوشاک دانست و تاکید کرد: منطقه آزاد چابهار با ظرفیت‌ها و مشوق‌هایی که دارد، بستر مناسبی برای رشد به شمار می‌رود بنابراین امیدواریم که با چنین برنامه‌هایی بتوانیم آثار برجسته و درخشان این خطه را به جهانیان معرفی و پیوندی مناسب بین طراحان و صنعتگران در خارج از ایران ایجاد کنیم.
او، جشنواره را دارای قابلیت‌های گسترده‌ای برای برقراری ارتباط بین بخش‌های مختلف عرصه پوشاک و مد دانست و تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که صنعت پوشاک، و مد و لباس یکی از ظرفیت‌ها و ویژگی‌های خاص منطقه بلوچستان است زیرا زنان بلوچ، سوزن‌دوزی، طرح و نقش را در ذات خود دارند بنابراین یک دختر بلوچ قبل از آموختن خواندن و نوشتن، کار کردن با سوزن را می‌آموزد.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ادامه داد: ما معتقدیم که این ظرفیت و امکان وجود دارد که بتوانیم آثار سوزن دوزی را به شکل تجاری ارائه دهیم و علاوه بر معرفی مناسب فرهنگ و سنت اصیل ایرانی به لحاظ اقتصادی نیز برای زنان این منطقه امکان فعالیت بهتر را فراهم کنیم.

کردی افزود: بسیاری از ظرفیت‌های فرهنگی ما به دلیل عدم توجه، ثبت و نپرداختن در زمان مناسب، توسط اقوام و ملیت‌های دیگری مصادره شده‌اند به همین خاطر ما امروز در همسایگی خودمان کشورهایی را می‌بینیم که از نقوش سوزن دوزی ایرانی بهره برداری می‌کنند، در حالی که این طرح‌ها، نقش‌های اصیل و متعلق به ایران هستند.
او از تداوم برنامه‌های جشنواره مد و لباس فجر خبر داد و گفت: در راستای تداوم اهداف جشنواره مد و لباس فجر و طبق توافقاتی که با وزارت ارشاد داشتیم، مدرسه عالی هنر را در چابهار راه اندازی کرده‌ایم تا با تمرکز بر هنر دست زنان بلوچ به فعالیت بپردازد و بتوانیم اهداف جشنواره را تداوم ببخشیم.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل