جدیرترین اخبار :
  • دومین شماره ویژه‌نامه نوروزی چهاربهار منتشر شد
  • رشد سرمایه‌گذاری و صادرات در کنار اطلاع‌رسانی قوی سه رویکرد مبتنی بر شعار سال در مناطق
  • افتتاح انبار لجستیکی چابهار با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور
  • 450 میلیارد ریال اعتبار صرف افزایش خدمات زیرساختی و رفاهی منطقه آزاد چابهار شد
  • ارتقاء زیرساخت‌های میزبانی مناطق آزاد در نوروز ۱۴۰۲ / تقدیر از ستاد اجرایی خدمات سفر چابهار
مرتضی بانک، دبیر شورای عالی مناطق آزاد:

چابهار سهم بیشتری از سرمایه خارجی را جذب می‌کند

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/07/13 | تعداد بازید :2244

مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در نخستین سفر خود به تنها بندر اقیانوسی کشور، ضمن بازدید از پروژه‌های در دست اجرا، افتتاح چند طرح و کلنگ زنی پروژه‌های جدید، در جمع مدیران سازمان منطقه آزاد چابهار حضور یافت تا در جریان عملکرد و روند اقدامات و مشکلات حوزه‌های مختلف منطقه قرار گیرد.

وی بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های منطقه آزاد چابهار تأکید کرد و گفت: چابهار یکی از نقاط بسیار مهم و استراتژیک کشور است و می‌تواند نقطه ارتباطی داخل و خارج از کشور باشد. انتخاب این نقطه از کشور برای ایجاد منطقه آزاد، بسیار حائز اهمیت و درست بوده و می‌توان گفت این منطقه باهدف توسعه اقتصادی انتخاب‌شده است. دسترسی چابهار به دریای عمان و آب‌های آزاد، بهترین ابزار برای توسعه ارتباطات بین‌المللی است و همین حساسیت سبب توجه قدرت‌های اقتصادی به منطقه آزاد چابهار شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد ادامه داد: رسیدن به اقتصاد شکوفا و کارآمد در مناطق آزاد نیازمند تلاش، جدیت و اجرای دقیق برنامه‌ها طبق اهداف چشم‌انداز و قانون است.

وی با اشاره به تلاش‌های دولت برای گسترش تعامل با همسایگان و قدرت‌های نوظهور اقتصادی گفت: فراموش نکنیم که اگر قدر فرصت‌ها را ندانیم، دیگر قابل بازگشت و بازسازی نیستند. امروز شرایط بین‌الملل به سود ایران تغییر کرده است و چابهار می‌تواند از فرصت‌های ایجادشده در اقتصاد جهان استفاده کند.

بانک به جهش‌های بلند کشورهای چین، هند و پاکستان در اقتصاد اشاره کرد و افزود: چابهار ظرفیت و استعداد بهره‌برداری مناسب از خیز توسعه‌ای کشورهای یادشده را دارد و باید از این جهش نهایت بهره را ببرد.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به عملکرد منطقه آزاد چابهار در سال‌های اخیر، گفت: ما معتقدیم که منطقه آزاد چابهار باوجود ظرفیت‌های بسیاری که دارد می‌تواند سهم بزرگی در جذب سرمایه‌های خارجی داشته باشد و سهم خودش را در القای این شاخص به‌خوبی ایفا کند. آنچه در گزارش‌ها منعکس‌شده هم نشان می‌دهد که در طول دولت دوازدهم، این منطقه میزبان سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بیشتری خواهد بود و سهم بزرگ‌تری از جذب سرمایه خارجی را به خود اختصاص می‌دهد.

در ابتدای این نشست، عبدالرحیم کردی، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، گفت: تنها راه اتصال کشورهای اقیانوس هند به کشورهای آسیای میانه و بخشی از اروپا چابهار است. این نقطه بهترین، نزدیک‌ترین و کم‌هزینه‌ترین مسیر دسترسی کشورهای حاشیه اقیانوس هند به بازارهای جهانی است و بنابراین امکان تبدیل به بارانداز کالای منطقه‌ای، ورود به بازار افغانستان و آسیای میانه و امکان ایجاد پایگاه‌های سوخت‌رسانی به کشتی‌های عبوری ازجمله مزیت‌های منطقه آزاد چابهار محسوب می‌شود.

رشد 45 درصدی اشتغال

او ادامه داد: در سازمان منطقه آزاد چابهار، پنج راهبرد اصلی را دنبال می‌کنیم. این راهبردها که هرکدام می‌توانند منجر به ایجاد تغییرات کلان در منطقه شوند عبارت‌اند از: «ایفای نقش در اقتصاد ملی»، «اثر بر اقتصاد محلی»، «انتقال دانش و تکنولوژی»، «گسترش تعاملات بین‌المللی» و «جلب مشارکت جوامع محلی». ما برای پیشبرد هر یک از این راهبردها، برنامه‌های ویژه‌ای داریم.

کردی با تأکید بر اینکه تغییر روش و رویکرد از تجارت به تولید در منطقه آزاد چابهار اجرایی شده است، گفت: می‌توان گفت چابهار در حال ایفای نقش خود به‌عنوان یک منطقه تولیدی است.

او ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین اهداف ما تقویت اقتصاد محلی و به‌ویژه کمک به افزایش اشتغال بوده است. آمارها از هدف‌گذاری درست خبر می‌دهند و در شش ماه اول امسال با رشد 45 درصدی اشتغال در منطقه روبه‌رو بوده‌ایم که می‌توان آن را در کشور کم‌نظیر دانست.

کردی بر تغییر نگرش‌ها از آمار سازی به آماده‌سازی تأکید کرد و گفت: در ابتدای کار با پروژه‌های بر زمین‌مانده بسیار زیادی مواجه بودیم که سرمایه‌های زیادی را در معرض اتلاف قرار داده بود. اتمام این پروژه‌ها در اولویت قرار گرفت و دنبال شد و امروز بخش زیادی از آن‌ها تا مراحل نهایی پیش رفته‌اند.

کردی به مشکلات موجود نیز اشاره کرد و گفت: روشن نبودن مرزهای منطقه آزاد چابهار از سویی و عدم وجود هماهنگی بین دستگاه‌های گوناگون و تعارض در قوانین از سوی دیگر، سبب شده که سازمان منطقه آزاد نتواند آن‌گونه که انتظار می‌رود، در ریل توسعه حرکت کند و بنابراین از شما به‌عنوان مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد می‌خواهیم با تلاش مضاعف برای غلبه بر این مشکلات، ما را در رسیدن به اهداف توسعه‌ای نظام یاری کنید. ژ

بانک در واکنش به این سخنان گفت: تمام تلاشمان را می‌کنیم که با برگزاری جلسات متعدد بین دستگاه‌ها، هماهنگی بیشتری را به وجود بیاوریم. یکپارچه‌سازی مدیریت منطقه و اصلاح قوانین هم از دیگر برنامه‌هایی است که می‌تواند مشکل تداخل و تعارض را کاهش دهد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل