جدیرترین اخبار :
  • آزمون جامع دوره‌های گردشگری جمعه در چابهار برگزار می‌شود
  • دبیرستان دانا و توانا حائز سه رتبه برتر کنکور ۱۴۰۰ در چابهار شد
  • میراث منطقه آزاد چابهار برای ورزشکاران
  • آزمون نظام مهندسی در دانشگاه بین‌المللی چابهار برگزار می‌شود
  • فعالیت آموزشی دبیرستان دانا و توانای چابهار آغاز شد
گزارش ایندیا تایمز از کنفرانس رایسینا در هند/

نخست وزیر نروژ سیاست تقابلی آمریکا را نکوهش کرد

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/10/19 | تعداد بازید :891
«ارنا سولبرگ» نخست وزیر نروژ، همکاری میان کشورهای متوسط و کوچک و دوری از رویکرد تقابلی قدرت های بزرگ را حائز اهمیت خواند و از سیاست های یکجانبه گرایی و تقابلی آمریکا انتقاد کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار، چهارمین کنفرانس سالانه رایسینا (RAISINA) روز سه شنبه در دهلی نو با حضور شخصیت های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی جهان از جمله محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی نخست وزیر نروژ آغاز به کار کرد.
سولبرگ در آیین افتتاحیه این کنفرانس گفت: توسعه پایدار نیازمند حرکت بسوی چندجانبه گرایی و فاصله گرفتن از تک روی قدرت ها در عرصه نظام بین الملل است.
وی با انتقاد جدی نسبت به رویکرد تقابلی ایالات متحده و چین، به اهمیت نقش کشورهای کوچکی پرداخت که به حقوق بین الملل توجه می کنند و آنها می توانند در تعریف رویه های جدید اقتصادی و تجاری موثر باشند.
سخنان سولبرگ در ارتباط با اهمیت تجارت میان کشورها و فاصله گرفتن از سیاست تقابلی و یا محدودکننده در حالی بیان می شود که ایران و هند تصمیم بزرگی در خصوص گسترش همکاری های و روابط تجاری فی مابین در بندر چابهار اتخاذ کرده اند.
همکاری هند در یکی از فازهای بندر چابهار متعاقب نشست مشترک هیات های نمایندگی دهلی، تهران و کابل اتخاذ شده است. در این قالب، هند در منطقه آزاد چابهار فعالیت خود را گسترش داده و نقش بیشتری در تلاش های مشترک برای حمایت از مراوادات تجاری منطقه ای ایفا می کند.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران برخلاف سال های قبل که نماینده خود را به این کنفرانس می فرستاد، امسال خود در آن شرکت کرد تا از این محفل برای بیان نظر و خواست ملت ایران استفاده کند.
ناظران سیاسی و منطقه ای، سفر ظریف به دهلی نو را نشانگر عزم مقام های عالیرتبه ایران و هند برای گسترش هرچه بیشتر روابط سیاسی و اقتصادی در مقابل تلاش و سیاست تحریم آمریکا علیه تهران ارزیابی کرده اند.
مسؤولیت برگزاری کنفرانس راهبردی و ژئو استراتژیک سالانه رایسینا بر عهده وزارت خارجه هند با همکاری بنیاد پژوهشی ناظر است و موضوع گفت وگو در سال جاری، یک نظرسنجی جهانی با عنوان «هندسه جدید، مشارکت‌های آسان و نتایج نامطلوب» است.
کنفرانس سالانه رایسینا، امسال با شعار کشف و توسعه فرصت‌های یکپارچه‌سازی آسیا با جهانی بزرگ‌تر 'گشایش یافت.
گفت‌ وگوهای صورت گرفته در کنفرانس رایسینا در راستای حل مسائل ناشی از انتقال جهانی و تغییرات در نظم جهانی است که توسط رهبران منحصر به فرد، مشارکت نوآورانه و فناوری‌های جدید ایجاد می‌شود.

ایرنا

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل