جدیرترین اخبار :
  • آزمون جامع دوره‌های گردشگری جمعه در چابهار برگزار می‌شود
  • دبیرستان دانا و توانا حائز سه رتبه برتر کنکور ۱۴۰۰ در چابهار شد
  • میراث منطقه آزاد چابهار برای ورزشکاران
  • آزمون نظام مهندسی در دانشگاه بین‌المللی چابهار برگزار می‌شود
  • فعالیت آموزشی دبیرستان دانا و توانای چابهار آغاز شد
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار:

چابهار نقش ویژه‌ای در دیپلماسی اقتصادی منطقه بازی می‌کند

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/10/18 | تعداد بازید :1936
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: تغییر در آرایش اقتصادی منطقه و فعالیت‌های صنعتی چابهار فصل جدیدی در نقش منطقه‌ای و بین‌المللی گشوده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از خبرنگار اعزامی ایسنا به دهلی، عبدالرحیم کردی طی سخنانی در نشست اقتصادی ایران و هند گفت: چابهار به عنوان یک بازیگر جدید منطقه‌ای در خاورمیانه نقش ویژه‌ای در دیپلماسی اقتصادی منطقه بازی می‌کند.
وی افزود: توافقنامه چابهار بین سه کشور ایران، افغانستان و هند نقطه عطفی در توسعه روابط فی مابین سه کشور می‌باشد که تاثیرات ویژه‌ای در روابط کشورهای منطقه خواهد داشت.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار همچنین گفت: اخیرا حضور اپراتورهای بندری هند در بندر شهید بهشتی چابهار که جا دارد تشکر نمایم باعث افزایش اهمیت چابهار شده است.
کردی ادامه داد: تغییر در آرایش اقتصادی منطقه و توجیه پذیری فعالیت‌های صنعتی و لجستیکی در چابهار همزمان با تکمیل زیر ساخت های اساسی توسط دولت دکتر روحانی، فصلی جدید را در نقش منطقه‌ای و بین المللی چابهار گشوده است.
وی ادامه داد: طی دو سال گذشته ما شاهد رشد چشمگیر در خواست های سرمایه گذاری در چابهار بوده‌ایم. درواقع تعداد قراردادهای سرمایه‌گذاری نهایی شده در دو سال گذشته بیشتر از کل قراردادهای سرمایه گذاری منعقد شده در ده سال گذشته است.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: ما تمام سعی خودمان را جهت تامین زیر ساخت‌های لازم در راستای پذیرش و جذب سرمایه گذاری بیشتر به کار گرفته‌ایم.
در زمینه حمل و نقل و لجستیک، بندر چابهار با ظرفیت 8/5 میلیون تن در سال در فاز اول در حال فعالیت می باشد. علاوه بر این پروژه راه آهن چابهار – زاهدان با سرعت خوبی در حال پیشرفت است و انتظار می‌رود پس از سه سال این پروژه عملیاتی شود.
کردی اظهار کرد: در خصوص صنعت، مخصوصا صنایع گاز محور کاملا واضح است که مجتمع پتروشیمی، فرصتی ممتاز است. در زمینه سایر صنایع انرژی در بخش معادن و فولاد چابهار دارای مزیت ویژه رقابتی است.
وی همچنین بیان کرد: در حال حاضر، دو پروژه پتروشیمی و یک کارخانه فولاد در حال احداث است که این دو پروژه با پیشرفت 30 درصدی انتظار می رود طی دو سال عملیاتی شود.
کردی در ادامه گفت: صنایع پایین دستی پتروشیمی و فولاد با هدف قراردادن بازارهای منطقه ای، فرصت‌های سرمایه گذاری فراوانی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم کرده است.
وی گفت: در زمینه صنایع فرآوری مواد غذایی، امکانات و زیر ساخت های قابل توجهی در چابهار فراهم شده است. با نگاهی به پتانسیل و توانایی های عظیم هند و همچنین بازارهایی که از طریق چابهار قابل دسترسی هستند، فرصت مناسب و خوبی در صنعت غذایی وجود دارد.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار اظهار کرد: پیشنهاد ایجاد شعبه بانک هندی در چابهار ارائه شده و مورد استقبال واقع شد.
کردی ابراز کرد: در حال حاضر بیش از سه هزار شرکت در منطقه آزاد چابهار به ثبت رسیده است که از آن 400 شرکت از 15 کشور مختلف می باشند.
وی در پایان بیان کرد: مأموریت اصلی ما در منطقه در زمینه حمل و نقل و ترانزیت این است که فاصله بین بازارها را کاهش دهیم. یعنی اینکه هزینه و زمان حمل و نقل را کاهش دهیم. همچنین صنایعی را توسعه دهیم که بازارهای جهانی را هدف قرارداده و مبتنی بر مزیت‌های رقابتی باشند.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل