جدیرترین اخبار :
  • فعالیت آموزشی دبیرستان دانا و توانای چابهار آغاز شد
  • بلوچستان در دانشنامه ایرانیکا
  • مجموعه ۲۲ جلدی پژوهش‌های ایران فرهنگی به چاپ رسید
  • پرداخت حقوق های نجومی در مناطق آزاد تکذیب شد
  • حفاظت از لاکپشت‌های دریایی توسط منطقه آزاد چابهار
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره منطقه آزاد چابهار:

نباید به دلایل سیاسی از ظرفیت های مناطق آزاد صرف نظر کرد

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/05/23 | تعداد بازید :1833
عبدالرحیم کردی بیان کرد: نباید به دلیل برخی اشکالات و مباحث سیاسی از ظرفیت های موجود در مناطق آزاد صرف نظر کنیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع افزایش مناطق آزاد و با حضور عبدالرحیم کردی رئیس منطقه آزاد چابهار روانه آنتن شد.
عبدالرحیم کردی در آغاز با بیان اینکه موضوع موفقیت و عدم موفقیت مناطق آزاد، مسئله ای است که درباره آن بحث های زیادی شده است، گفت: منکر این نیستیم که همگام با اهدافی که برای مناطق آزاد تعریف شده بود، پیش نرفتیم زیرا مانند خیلی از پروژه های توسعه ای که در کشور داشتیم، دچار نوسانات و تغییرات در ساختار، ماموریت ها و اهداف شدیم و تا به مدار اصلی قرار بگیرند، زمان برد.
وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد در چند سال گذشته خصوصا در ابتدای دولت یازدهم آسیب شناسی جدی شدند، بیان کرد: یکسری اصلاحات ساختاری در این مناطق شکل گرفته است که حاصل آن قرار گیری در مسیر واقعی خودشان بود.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار افزود: به عنوان مثال در سال 92 مجموع تولیداتی که در منطقه آزاد چابهار در منطقه انجام شده، به 50 میلیارد تومان نمی رسید اما در سال گذشته بیش از هزار و 50 میلیارد تومان ارزش تولیدات در این منطقه بود. همچنین اگر پروژه های در حال ساختی که بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و همچنین پروژه هایی که در حال بهره برداری هستند به این عدد اضافه کنیم، تولیدی که در این مناطق مورد انتظار بوده محقق شده است.
وی با تاکید بر اینکه مسیر و محور درست توسعه مناطق آزاد را پیدا کرده ایم، اظهار داشت: امروز فرصت آن است که بر اساس تجربه ای که به دست آوردیم، از ظرفیت اقتصادی به وجود آمده همانطور که همه دنیا استفاده کردند، ما نیز استفاده کنیم. مناطق آزاد تجربه ای موفق است و همه می دانند با این امکان و ظرفیت، می توان به سمت صادرات و تولید و انتقال دانش و تجربه رفت.
کردی تاکید کرد: نباید به دلیل برخی اشکالات و مباحث سیاسی از ظرفیت های موجود در مناطق آزاد صرف نظر کنیم. با شاخص ها و اعداد و ارقامی که در مناطق آزاد وجود دارد و نشان از اثرات مثبت آن است، فرصت آن رسیده، این تجربه را توسعه دهیم و به مناطق آزاد اضافه کنیم؛ دولت نیز در همین راستا لایحه ای را برای گسترش مناطق آزاد به تصویب رسانده است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل