جدیرترین اخبار :
  • آزمون جامع دوره‌های گردشگری جمعه در چابهار برگزار می‌شود
  • دبیرستان دانا و توانا حائز سه رتبه برتر کنکور ۱۴۰۰ در چابهار شد
  • میراث منطقه آزاد چابهار برای ورزشکاران
  • آزمون نظام مهندسی در دانشگاه بین‌المللی چابهار برگزار می‌شود
  • فعالیت آموزشی دبیرستان دانا و توانای چابهار آغاز شد

چابهار باید به گرانیگاه سرمایه گذاری جهان با محوریت ایران و هند تبدیل شود

اقتصادی | تاریخ خبر : 99/12/18 | تعداد بازید :199
دبیر کل اتاق تهران گفت: باید چابهار با محوریت ایران و هند به گرانیگاه سرمایه گذاری جهانی تبدیل شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بهمن عشقی امروز در نشست «معرفی و تشریح اقدامات هند در بندر چابهار» گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی ایران و با توجه به اهمیت ایران در اتصال به کشورهای منطقه، ایران باید نقش بزرگی را در فعال سازی روح اقتصادی کشور بازی کند.

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران افزود: خطوطی که ایران را به لحاظ مرزی از جمهوری هند، جمهوری اسلامی پاکستان و جمهوری اسلامی افغانستان جدا کرده است خطوطی است که خیلی از اینها براساس خواسته ملت ها شکل نگرفته است. اگر به این خطوط توجه شود در بعضی از بخش ها مثل ایران و پاکستان و هند سابق خطوط صاف و هندسی مشخصی را ملاحظه می کند که در واقع جغرافیای سیاسی را این خطوط از هم جدا کرده است اما اساسا این تفکیک جغرافیای سیاسی به معنای تفکیک جغرافیای اقتصادی نیست.

وی بیان داشت: تبعیت از جغرافیای سیاسی در تعریف جغرافیای اقتصادی امر اشتباهی است که هم توانسته این منطقه را در طول تاریخ با تنش های مداوم درگیر و توام کند و هم ظرفیت جهانی این منطقه را محدود کرده و اجازه بلوغ را از آن گرفته است؛ پس بنابراین باید یک نقاطی تعریف شود که این نقاط، نقاط اتصال سرمایه و نقاط اتصال صلح جهانی باشد و این مساله در مورد کشورهای منطقه از جمله ایران، جمهوری هند، جمهوری پاکستان، جمهوری افغانستان و فدراتیو روسیه و کشورهای جدا شده از شوروی سابق و همایسگان ما در جنوب خلیج فارس و چه کشورهای فرا منطقه ای امروز به دنبال تلاش منظم و سازمان یافته ای را سامان داده اند و رقابت می کنند تا بتوانند با اتحادهای دوگانه یا چند گانه جغرافیای اقتصادی را به نفع خودشان متحول کنند.

عشقی افزود: اتفاقاتی را که در دوران حکومت ترامپ در آمریکا دیدید مصداق ظهور یکی از این تلاش بود، حتما این تلاش ها با رفتن ترامپ از کاخ سفید خاتمه پیدا نکرد، یعنی می بینید که دولت جدید آمریکا در مواجه با برخی کشورها مانند چین سیاست گذشته را پیگیری می کند و بالاخره توفق اقتصادی اصل است و کشورها اصل توفق اقتصادی را از سیاست هایشان خارج نمی‌کنند و در پهنه سیاست‌گذاری به توفق اقتصادی معتقدند خاصه منطقه ای که ما در آن زندگی می کنیم توام است با تلاطمات شدید امنیتی یعنی شما اگر به پهنه خاورمیانه، اتصال خاورمیانه به شبه قاره هند و سرزمین های شمالی نگاه کنید می بنید از 1810 خطوط سیاسی در حال تغییر است و در سراسر قرن نوزدهم این تغییرات بوجود آمده است.

عشقی بیان داشت: لذا تغییر دائم این تغییرات منجر شده که از خارج از این منطقه استیلای اقتصادی و سیاسی حاکم شود، این منطقه احتیاج به رشد دارد و رشد محقق نمی شود مگر با صلح و بدون صلح و آشتی بین ملت ها رشدی بوجود نخواهد آمد، به اعتقاد من بندر چابهار سکوی اتصال صلح آمیز رقابت اقتصادی کشورها در این منطقه است.

وی افزود: جمهوری خلق چین سالهاست که پروژه یک راه یک کمر بند را تعریف کرده و دهلیزهای مختلفی از اتصال زمینی و دریایی را در چارچوب یک راه یک کمربند تعریف کرده و صحبت از 8 تریلیون دلار سرمایه گذاری است و صحبت از حدود 5 میلیارد نفر جمعیت جهان است.

دبیر کل اتاق تهران بیان داشت: هند تلاش دارد که اقیانوس هند را تبدیل کند به جایگاه مهم اقتصادی و آنچه که در طول تاریخ در شان آن بوده است، کشورهای دیگری هم مثل جمهوری اسلامی ایران در حاشیه این نقشه صاحب منافعی هستند و چقدر خوب است که ما با همکاری دوستان هندی و افغانستانی این منطقه را به گرانیگاه صلح منطقه تبدیل کنیم و سایر بازیگران منطقه را هم در منافعمان درگیر کنیم.

وی بیان داشت: ایران و هند در یک بستر تمدنی توسه یافته ‌اند و صاحب یک زیر ساخت تمدنی هستیم و آنچه که تاریخ به سر ما آورده به سر هندی ها هم آورده است و ما از گذر مشترک بهره برده ایم. امروز هند یک قدرت غیرقابل انکار در جهان است و از دریچه جمهوری اسلامی ایران هم ویژگی های بی بدیل و منحصر به فردی دارد لذا باید سعی کنیم که بازیگرانی که قصد دارند در منطقه چابهار با ما مشارکت کنند افزایش دهیم و منافع مختلفی را با محوریت ایران و هند تعریف کنیم.

عشقی اظهار داشت: حفظ محوریت ایران و هند و چابهار یک اصل اساسی است و درگیر کردن سایر کشورها از جمله افغانستان در این سرزمین هم اصل اساسی است بنابراین ایجاد ثروت کنیم تا صلح را توسعه دهیم و یک تضمین امنیتی با ایجاد ثروت فراهم کنیم و اگر با ایجاد ثروت تضمین امنیتی ایجاد شد تضمین امنیتی ثروت مجدد را فراهم خواهد کرد.

وی بیان داشت: ما باید آنچنان در توسعه روابط با جمهوری هند باید بایستیم بر توسعه روابط با هند و آنچنان فعالانه ظرفیت های بخش خصوصی ایران برای ادامه همکاری با همترازان هندی را عرضه کنیم که راه برگشتی در سرمایه گذاری برای هندی ها در چابهار نباشد و آن قدر علاقه و شوق ملی به خرج دهیم تا چابهار تبدیل شود به یک گرانیکاه سرمایه گذاری جهانی با محوریت ایران و هند تبدیل شود.

عشقی گفت: من معتقدم که آینده جهان را خطوط مرزی سیاسی روشن نمی کند، شاید روزی بشر به این حد از تفکر برسد که آنچه بمب و موشک به خاطر سرزمین ها شلیک کرده اقدام جاهلانه ای بوده است حفظ سرزمین واجب است ولی تغییر سناریوی توسعه جهانی از پارادیم جهانی به توسعه فراملی اصل است و در دنیا در حال رخ دادن است.

وی بیان داشت: ما و هند می توانیم یک مدل همکاری موفق در این منطقه بسازیم که البته فراز و فرودهایی هم دارد و قطعا دخالت قدرت های فرامنطقه ای و تهدیدهای ایالت متحده بر آن تاثیر می گذارد و از نوساناتی هم که این تاثیرات می گذارد در نزد همسایگان گله مند نیستیم و می پذیریم که دخالت قدرت های خارجی فضای اقتصادی و کسب و کار کشورهای همسایه را تحت تاثیر قرار می دهد و بنابراین آنها ناچارند که از پاردایم های کشورهای قدرتمند تبعیت کنند اما آن چه اصل است که این دوران گذراست و خواهد گذشت، ایران می ماند کما اینکه از هزاران سال پیش بوده و هند می ماند کما اینکه از هزاران سال پیش بوده است، هند از 1947 تاسیس نشده بلکه سرزمین کهنی است که ریشه در تاریخ دارد و در سراسر جهان رد پای تمدن ایرانی دیده می شود و کدام دو کشور را می توان پیدا کرد که تا این اندازه زیر ساخت فرهنگی مشترک داشته باشد.

وی بیان داشت: امیدوارم چابهار تبدیل شود به سند موفق همکاری ایران و هند و امیدوارم چابهار تبدیل شود به سند موفق توسعه و بسط صلح در منطقه و امروز باید با گام بلند فقر زدایی از خشونت حاکم در منطقه فاصله بگیریم و چابهار سند این افتخار است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل