جدیرترین اخبار :
  • جشنواره تابستانی مونسون منطقه آزاد چابهار به کار خود پایان داد
  • امضای پروتکل همکاری میان مناطق آزاد انزلی، چابهار، منطقه ویژه اقتصادی لوتوس و فدراسیون انجمن های حمل و نقل هند
  • سومین کشتی حامل گندم داخلی به بندر چابهار رسید
  • پایان نمایشگاه صنایع‌دستی، سوغات و هدایای استان‌های مختلف کشور در منطقه آزاد چابهار
  • اعلام نفرات برتر جشنواره غذای منطقه آزاد چابهار

ایران و هند، ظرفیت بالایی برای توسعه روابط اقتصادی دارند

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/11/21 | تعداد بازید :348
سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند گفت که دهلی نو و تهران از ظرفیت بالایی برای توسعه روابط اقتصادی،تجاری ،نفتی و کریدورهای ارتباطی دارند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از ایرنا،'علی چگینی' روز یکشنبه با انتشار مقاله ای در روزنامه هندوستان تایمز،روابط تمدنی ایران و هند را اساس توسعه روابط 2 کشور دانست و تصریح کرد حوزه زبان سانسکرت و سبک هندی در شعر فارسی به نزدیکی روابط فرهنگی بین 2 کشور کمک کرده است.
وی با اشاره به منافع مشترک ایران و هند در منطقه و بویژه درافغانستان تصریح کرد دو طرف می توانند با همکاری از این منافع بیشتر بهره مند شوند.
چگینی با بیان اینکه ایران خواستار حفظ دستاوردها و تقویت روند زیرساخت های سیاسی در افغانستان است گفت که ادامه روند صلح در افغانستان می تواند به حفظ ثبت و امنیت منطقه کمک کند.
وی اظهارداشت ایران همکاری نزدیکی با افغانستان برای تقویت مبارزه این کشور با تروریسم و مواد مخدر دارد.
سفیر ایران در دهلی نو با بیان اینکه هند از بزرگترین وارد کنندگاه نفت در منطقه است گفت که دهلی نو به عنوان یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا می تواند بخشی از راهبرد رشد و پیشرفت ایران محسوب شود.
وی نزدیکی جغرافیایی ایران و هند را عاملی برای گسترش روابط دو کشور دانست و افزود:تهران و دهلی نو ظرفیت بالایی برای گسترش روابط در زمینه اقتصادی و تجاری دارند.
چگینی در ادامه چابهار را دروازه دستیابی هند به افغانستان ،آسیای مرکزی ،قفقاز ،روسیه و اروپا دانست و خاطرنشان کرد این بندر می تواند به بزرگترینن مجتمع صنعتی در بخش نفت و گاز تبدیل شود.
وی با اشاره به اهمیت کریدور حمل و نقل شمال و جنوب افزود:در صورت اجرای درست این طرح ارتباطی تحولی در منطقه ایجاد می شود.
سفیر ایران در دهلی نو در پایان این مقاله با اشاره به سفر نخست وزیر هند و رئیس جمهوری ایران به پایتخت های 2 کشور خاطرنشان کرد روابط اقتصادی و کشور باید بر بروکراسی و دخالت های خارجی غلبه کند.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل