جدیرترین اخبار :
  • دومین شماره ویژه‌نامه نوروزی چهاربهار منتشر شد
  • رشد سرمایه‌گذاری و صادرات در کنار اطلاع‌رسانی قوی سه رویکرد مبتنی بر شعار سال در مناطق
  • افتتاح انبار لجستیکی چابهار با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور
  • 450 میلیارد ریال اعتبار صرف افزایش خدمات زیرساختی و رفاهی منطقه آزاد چابهار شد
  • ارتقاء زیرساخت‌های میزبانی مناطق آزاد در نوروز ۱۴۰۲ / تقدیر از ستاد اجرایی خدمات سفر چابهار

راه‌اندازی نخستین "قرنطینه نباتی" مناطق آزاد کشور در چابهار

اخبار سازمان | تاریخ خبر : 96/07/22 | تعداد بازید :2283
نخستین دفتر نمایندگی قرنطینه گیاهی مناطق آزاد کشور با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور و جمعی از مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان باهدف پیشگیری از ورود آفات نباتی که موجب آسیب به نباتات می‌شود در این منطقه مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل سازمان در حاشیه آئین گشایش این دفتر گفت: یکی از ظرفیت‌های مهمی که در بندر چابهار و محور شرق کشور برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌شده است ترانزیت کالا از طریق بندر چابهار به افغانستان و کشورهای آسیای میانه است.

"عبدالرحیم کردی" افزود: فرصتی که در منطقه آزاد چابهار وجود دارد امکان تولید، فرآوری و ترانزیت کالا از منطقه به مناطق مختلف به‌ویژه کشور افغانستان فراهم‌شده است.

وی اضافه: در سنوات گذشته تلاش زیادی در راستای تحقق و اجرای کارهای مختلف دستگاه‌های اجرایی سرزمین اصلی در منطقه آزاد چابهار صورت گرفته است.

کردی خاطرنشان ساخت: ضرورت این کار تمرکز بر محصولات کشاورزی داخل کشور و همین‌طور صادرات محصولات کشاورزی افغانستان از طریق چابهار که الآن از مسیرهای دیگری صورت می‌گیرد، است که طبیعتاً منافع تجار و تولیدکنندگان کشور افغانستان و هم منافع ورود از کشور ایران و فعال‌سازی ترانزیت از چابهار را همراه خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: توافقات خوبی با سازمان حفظ نباتات کشور داشتیم انتظارمان این است که چابهار به هاب صادرات محصولات کشاورزی تبدیل شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با توافقاتی که بین منطقه آزاد چابهار و جهاد کشاورزی صورت گرفت قرار براین است پست‌های قرنطینه در این منطقه ایجاد شود که این امر موجب تسهیل در امر تجارت و اطمینان از بهداشت محصولات کشاورزی که از منطقه خارج می‌شوند، است.

"محمدعلی باغستانی" افزود: دومین کاری که به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم ترانزیت محصولات کشاورزی از ایران به کشورهای منطقه است.

وی اضافه کرد: پیشنهاد من این است که بخش خصوصی در بحث ضدعفونی با همکاری منطقه آزاد چابهار راه بیفتد تا بتوانیم شاهد رونق تجارت محصولات از ایران با حفظ قانون و شرایط قرنطینه باشیم.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل