جدیرترین اخبار :
  • چابهار نقطه تلاقی دو سند توسعه راهبردی ایران است
  • همایش سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در چابهار آغاز بکار کرد
  • آغاز بکار نخستین همایش و نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان
  • چابهار نقطه اتصال کشورهای دنیا به یکدیگر است
  • توانایی چابهار برای سرعت بخشیدن به نرخ رشد اقتصادی ایران

9 شهرک آماده واگذاری برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد چابهار

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/10/19 | تعداد بازید :824
عضو هیات مدیره و معاون فنی و مهندسی سازمان منطقه آزاد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 9 شهرک تخصصی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه آماده واگذاری است.

به گزارش روابط عمومی و  امور بین الملل منطقه آزاد چابهار حمیدالله بلیده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار با اتصال به آبهای آزاد اقیانوس هند موقعیت مناسبی در زمینه تجاری، اقتصادی، گردشگری، کشاورزی و ترانزیت کالا دارد.

وی شهرک های در نظر گرفته شده برای سرمایه گذاری را فرآوری خرما، صنایع خودرو، شیلات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، عمل آوری صنایع غذایی و کشاورزی، شیمایی، لجستیک، انرژی های تجدید پذیر و شهرک پزشکی عنوان کرد.

وی بیان کرد: ساخت شهرک های تخصصی افزایش میزان تولید، توسعه پایدار و اشتغال را به همراه داشته و نقش مهمی در پیشرفت سیستان و بلوچستان و صادرات کالا به داخل و خارج کشور دارد.

وی گفت: سرمایه گذاران در منطقه آزاد چابهار علاوه بر بهره مندی از معافیت های مالیاتی به مدت 20 سال از عوارض ورودی ماشین آلات، قطعات و مواد اولیه برای صادرات مجدد نیز معاف هستند.

وی افزود: ورود بخشی از محصولات تولیدی در شهرک های تخصصی به داخل کشور به میزان ارزش افزوده بدون پرداخت عوارض است.

عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: هدف از پیشنهاد شهرک های تخصصی ایجاد یک مجتمع متمرکز دارای امکانات پشتیبانی تولید، رفاهی و زیربنایی برای این تولیدات به منظور صادرات و مصارف داخلی است.

بلیده ای تصریح کرد: مطالعات اولیه و جانمایی شهرک های یاد شده توسط مشاور انجام شده است و منتظر استقبال و حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی هستیم.

وی به روش سرمایه گذاری مستقیم خارجی و داخلی اشاره کرد و گفت: مشارکت با بخش خصوصی به روش واگذاری زمین براساس اجاره بلند مدت یا مشارکت در سرمایه گذاری یکی از روش های خوب سرمایه گذاری است که در آن زمین و مجوزهای لازم به عنوان آورده سازمان منطقه آزاد منظور می شود.

عضو هیات مدیره و معاون فنی ومهندسی سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه در مجموع برای ایجاد و راه اندازی 9 شهرک تخصصی هزار و 276 هکتار زمین تخصیص یافته است خاطرنشان کرد: مجموع حجم سرمایه گذاری این شهرک ها 551 میلیون دلار برآورد شده است.

به گزارش ایرنا، منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار در زمینی به مساحت 14 هزار هکتار و 9 پیکره در اردیبهشت سال 1370 با مصوبه هیات وزیران رسمیت یافت و در 22 بهمن ماه سال 1371 همزمان با کیش و قشم رسما افتتاح شد.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل